fot. PAP/EPA

Tysiące osób na demonstracjach w Grecji

Tysiące osób uczestniczyły w niedzielę w Atenach w trzech demonstracjach przeciwko obniżkom emerytur i podwyżkom podatków w ramach nowego pakietu oszczędności budżetowych, jaki ma być jeszcze tego samego dnia uchwalony przez parlament Grecji.

W pierwszej demonstracji, zwołanej przed południem przez komunistyczny związek zawodowy PAME, wzięło według policji udział około 5 tys. ludzi – poinformowało państwowe radio.

„Precz z oszczędnościową gilotyną dla naszych emerytur” – głosiły pokazywane przez grecką telewizję transparenty.

Dla wierzycieli zagrożonej upadłością Grecji nowe przedsięwzięcia oszczędnościowe są warunkiem udzielenia jej dalszej pomocy kredytowej. W poniedziałek w Brukseli mają o tym rozmawiać ministrowie finansów państw strefy euro.

Po burzliwej dwudniowej debacie grecki parlament ma w niedzielę późnym wieczorem uchwalić ustawę, przewidującą ograniczenie wydatków emerytalnych o 1,8 mld euro oraz uzyskanie dalszych 1,8 mld euro dzięki podwyżkom podatku dochodowego. W przyszłym tygodniu deputowani mają także zadecydować o wzroście podatków pośrednich o łączną kwotę 1,8 mld, co zwiększy cały pakiet do 5,4 mld euro.

W kolejnej demonstracji przed parlamentem wczesnym popołudniem uczestniczyło 3 tys. ludzi – przede wszystkim członków ugrupowań lewicowych oraz dziennikarzy, którzy mają utracić swój branżowy, dobrze do tej pory gospodarujący system emerytalny.

Wieczorem odbył się jeszcze jeden publiczny protest, zorganizowany przez związek zawodowy pracowników sektora publicznego ADEDY i centralę związkową sektora prywatnego GSEE. Demonstrację tę zakłóciło jednak kilkuset awanturników, rzucających kamieniami i butelkami z płynem zapalającym w policjantów, którzy w odpowiedzi użyli gazu łzawiącego. Tysiące demonstrantów wycofały się w popłochu z placu przed parlamentem, ale potem sytuacja powróciła tam do normy.

Lewicowy premier Grecji Aleksis Cipras ostrzegł w sobotę, że w razie zaniechania reform zabraknie wkrótce środków na wypłacanie emerytur. Natomiast rzecznik największej greckiej partii opozycyjnej, centroprawicowej Nowej Demokracji zarzucił rządowi, że woli obniżać emerytury niż redukować rozbudowany sektor państwowy.

Strona rządowa deklaruje pewność co do przyjęcia pakietu. „Parlament uchwali ustawę. Nie będzie nikogo, kto zagłosuje inaczej” – powiedział w telewizji rzecznik rządu. Koalicja kierowanego przez Ciprasa lewicowego ugrupowania Syriza i niewielkiej narodowo-konserwatywnej partii Niezależni Grecy ma w 300-osobowy parlamencie łącznie 153 deputowanych.

PAP/RIRM

drukuj