[TYLKO U NAS] Z. Ziobro: Za prawem kryją się wartości, które porządkują system prawny i na których ten system norm prawnych się zasadza

Wymiar sprawiedliwości to też i prawo, przede wszystkim dobre prawo, które jest naszym wyzwaniem jako twórców tej sprawiedliwości. (…) Ale jest coś jeszcze bardziej generalnego, coś bardziej ogólnego, co kryje się za tym prawem – to są wartości, które porządkują ten system prawny i na których ten system norm prawnych się zasadza, takie wartości, jak wolność, jak życie, jak zdrowie, jak własność – mówił podczas wykładu o okazji inauguracji roku akademickiego w WSKSiM w Toruniu minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Na wymiar sprawiedliwości składa się prawo jako zespół norm, ale za tym prawem kryją się pewne wartości – podkreślił Zbigniew Ziobro.

– Wymiar sprawiedliwości to też i prawo, przede wszystkim dobre prawo, które jest naszym wyzwaniem jako twórców tej sprawiedliwości, takie prawo, które jest zespołem norm prawnych w sensie pozytywistycznym, które tak kształtuje poszczególne dziedziny ludzkiego życia, że ułatwia, a nie utrudnia codzienne funkcjonowanie. (…) Ale jest coś jeszcze bardziej generalnego, coś bardziej ogólnego, co kryje się za tym prawem – to są wartości, które porządkują ten system prawny i na których ten system norm prawnych się zasadza, takie wartości, jak wolność, jak życie, jak zdrowie, jak własność. To są wartości, które obudowane są określonymi normami – wskazał polityk.

Interpretacja prawa zależy m.in. od kilku czynników zewnętrznych – tłumaczył minister sprawiedliwości.

– To, jak to prawo jest interpretowane, jak te normy są wykładane w ramach stosowania prawa przez sądy, przez administrację, przez prokuraturę, zależy od czynników czysto zewnętrznych, które dzieją się wokół prawa. Wiele zależy od środków masowego przekazu, wiele zależy od aktywności w obszarze różnych grup obywatelskich, również środowisk naukowych. Wiele zależy od presji, jaka jest wywierana na tych, którzy to prawo stosują, ale i tych, którzy to prawo tworzą – akcentował prelegent.

Prokurator Generalny wyraził przekonanie, że działalność dzieł stworzonych przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR to pozytywny przykład dawania świadectwa wartościom.

– Jestem przekonany, że to właśnie działalność wszystkich tych dzieł, które powołał do życia Ojciec Dyrektor wraz z całą Rodziną Radia Maryja: uczelni, radia, „Naszego Dziennika” i wielu związanych z tymi dziełami środowisk to właśnie jest pozytywny przykład, również dla nas polityków, odwagi w dawaniu aktywnego świadectwa tym wartościom, odwagi w obronie wartości, które potem, kiedy dochodzi do tworzenia prawa, przekuwane są na język norm prawnych, przekuwane są na konkretne instytucje prawne, które mówią o rodzinie, o ich kształcie, o małżeństwie, które zakładają rozmaite rozwiązania, pozwalające na nietolerowanie bądź tolerowanie pewnych postaw w przestrzeni publicznej – akcentował szef resortu sprawiedliwości.

Zwracając się do studentów WSKSiM Zbigniew Ziobro zaapelował o odwagę w dawaniu świadectwa mającego na celu obronę wartości.

– Państwo jako młodzi ludzie muszą mieć odwagę bronić w swoim obszarze waszego funkcjonowania kiedyś w przyszłości, w zawodzie, jaki będziecie realizować – będziecie dziennikarzami, będziecie ludźmi sztuki, ludźmi kultury – musicie mieć odwagę wtedy, kiedy przyjdzie wam działać na polu publicznym, działać w polityce, odwagę dawać świadectwo, bronić tych wartości po to, aby można było później w procesie tworzenia prawa tym wartościom nadawać kształt konkretnych regulacji – zaznaczył minister.

Nie ma sprawiedliwości bez dobrego prawa – wskazał polityk.

– Nie ma w mojej ocenie wolności, również w wymiarze osobistym, tej, które dotyczy każdego z nas, ale nie ma też wolnego rynku i swobody działalności gospodarczej, jeśli w państwie nie obowiązują cywilizowane, dobre normy, określające uczciwe zasady postępowania w poszczególnych gałęziach prawa właśnie. Nie ma też rozwoju bez spokoju, bez bezpieczeństwa, a to bezpieczeństwo w dużym stopniu jest uzależnione od dobrze skonstruowanego prawa – mówił prelegent.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl