fot. Monika Bilska

Pielęgniarstwo na WSKSiM odpowiedzią na zapotrzebowania kadrowe w służbie zdrowia

Ważną rolę nie tylko w leczeniu pacjentów z nowotworem, ale także w całym systemie opieki zdrowotnej odgrywają pielęgniarki i pielęgniarze. Niestety, ich deficyt jest dostrzegalny gołym okiem. Dlatego naprzeciw potrzebom wychodzi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która będzie kształcić na kierunku pielęgniarstwo. Ma to kluczowe znaczenie z jeszcze jednego powodu – chodzi o etyczne podejście do zawodu.

 

Polska potrzebuje więcej pielęgniarek i pielęgniarzy. Zapotrzebowanie na tę kadrę jest olbrzymie. Powodów deficytu specjalistów w tej dziedzinie jest kilka – mówi Katarzyna Kałduńska, pielęgniarka z Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

– To jest bardzo trudna, ciężka praca na zmiany, w nocy i wielka odpowiedzialność – zaznacza Katarzyna Kałduńska.

Poprawę sytuacji w służbie zdrowia deklaruje rząd Zjednoczonej Prawicy. W piątek w Opolu zaprezentowana została tzw. Piątka dla zdrowia. Główne założenie programu to – jak powiedział premier Mateusz Morawiecki – zwiększenie finansów na zdrowie.

– W roku 2014 na ochronę zdrowia PO wydawała 73 mld zł, w tym roku będzie to 103 mld, a więc o 40 procent więcej, w przyszłym roku ok. 109 mld zł, a więc 50 proc więcej niż 5-6 lat temu, o połowę wzrastają nakłady na służbę zdrowia – mówił szef polskiego rządu.

Rośnie także ilość miejsc, w których mogą kształcić się przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze – zwrócił uwagę minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

– Otwieramy nowe kierunki, bo chcemy mieć więcej pielęgniarek i położnych – podkreślił szef resortu.

Przykładem jest tu Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, która w ostatnich dniach otrzymała akredytację dla nowego kierunku, jakim jest pielęgniarstwo. Certyfikat wydany przez Ministerstwo Zdrowia obejmuje studia pierwszego stopnia. Zgodę wydało także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – powiedział rektor uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Naczelną misją uczelni – od samego początku – jest służba człowiekowi we wszystkich jego wymiarach. Pragniemy teraz zająć się też jego cielesnością, która zawsze jest związana z duchowością – wskazał redemptorysta.

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej już nie raz pokazała, że jest uczelnią na wysokim poziomie. Nowopowstały kierunek jest na to kolejnym dowodem – powiedział neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej Ewa Klimaszewska-Antos.

– Przygotowanie i stworzenie zaplecza, które pozwoli na kształcenie w tym kierunku było olbrzymim wyzwaniem dla uczelni. Chwała za to, że to się udało uczynić. Zorganizowanie również i kadry, która będzie mogła kształcić przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy też myślę, że można uznać za sukces. Cieszę się bardzo, że uczelnia ten kierunek podjęła, bo dzięki temu zakres etyki, który jest niezmiernie ważny i bez którego nie da się tego zawodu wykonywać, jest uwzględniony – wskazała Ewa Klimaszewska-Antos.

Przekazanie specjalistycznej wiedzy z zakresu pielęgniarstwa to nie jedyny cel uczelni w związku z nowym kierunkiem. Bardzo ważnym elementem jest tu formacja duchowa kandydatów do tego zawodu – dodał rektor WSKSiM.

Chcemy wychować, ukształtować przyszłe pokolenia pielęgniarek, pielęgniarzy, którzy będą mieć ogromne serce do ludzi chorych, do ludzi słabych – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Szczegóły dotyczące rekrutacji na studia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – w tym naboru na kierunek pielęgniarstwo – znajdują się na stronie internetowej uczelni: https://wsksim.edu.pl/

 

TV Trwam News

drukuj