fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP do studentów i pracowników WSKSiM w Toruniu: Uczelnie katolickie pełnią ważną i niezmierną misję  

„Szczególnie tutaj – na uczelni, której dywiza brzmi: Wiara, Rozum i Ojczyzna, pragnę podkreślić rolę, jaką ma dziś do odegrania świat akademicki. Z pewnością nie może być on zdystansowaną i oderwaną od wspólnoty obywatelskiej enklawą, w której istnienie i funkcjonowanie powinno służyć wiedzą działalności dydaktycznej i naukowej, etosem prawdy i wolności. W tym kontekście ważną i niezmierną misję pełnią uczelnie katolickie” – napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do studentów i pracowników Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu na rozpoczęcie roku akademickiego 2020/2021.

Z okazji 20. rocznicy powstania Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej oraz dzisiejszej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 [czytaj więcej]  prezydent Andrzej Duda skierował list do władz, pracowników oraz studentów uczelni. W liście szef państwa polskiego nawiązał do ważnych rocznic, jakie w tym roku obchodzą Polacy.

„Obchodzimy 100–lecie wojny z bolszewikami, w której nasz naród ocalił własne odrodzone państwo, a także wolność i cywilizacyjne fundamenty Europy. W zwycięstwie tym mieli udział służący w szeregach Wojska Polskiego liczni studenci i uczeni, ale także ich kapelani, których męstwo i oddanie symbolizuje postać ks. Ignacego Skorupki” – zaznaczył prezydent.

Według Andrzeja Dudy, zwycięstwo to przyczyniło się do tego, że „nauka Polska mogła rozwijać się w warunkach wolności i coraz powszechniejszego dostępu do edukacji oraz studiów wyższych”.

„Ukształtował się wtedy patriotyczny etos akademików polskich, dzięki którym później w okresie II wojny światowej i w latach komunizmu środowiska studenckie i naukowe były ostoją wolnej myśli i dążeń niepodległościowych”  wskazał prezydent RP.

Andrzej Duda nawiązał także do powstałego 40 lat temu  Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

„W pokojowej rewolucji solidarności i podziemnym oporze przeciw reżimowi, trwającym przez całe lata 80., środowisko studenckie zapisało się jako szczególnie ideowe i ofiarne” –  zaznaczył szef państwa polskiego.

Autor listu podkreślił, że „z szeregów NZS wyrosło wiele osób, które w wolnej Polsce zasłużyły się dla odbudowy suwerennego państwa”. Prezydent wyraził również nadzieję na to, że dokonania tego środowiska będą miały odzwierciedlenie i staną się inspiracją dla przyszłej młodzieży akademickiej.

Andrzej Duda odniósł się również do obecnej sytuacji związanej z wirusem SARS-CoV-2.

„Obecna inauguracja odbywa się w sytuacji epidemicznej. Związane z nią utrudnienia karzą raz jeszcze postawić pytanie o to, czym jest uczelnia i co stanowi istotę tego modelu przekazywania wiedzy. Odpowiedzią jest relacja mistrz-uczeń, oparta nie tyle na transferze informacji, co raczej na osobistym kontakcie i przekazywaniu wzorców dociekliwości i solidarności w pracy intelektualnej” – wyjaśnił prezydent.

Szef państwa polskiego zaznaczył, że w jego ocenie powrót do normalnego funkcjonowania polskich uczelni powinien nastąpić tak szybko, jak jest to tylko możliwe. Nawiązał także do obecnych konfliktów i sporów politycznych, jakie mają miejsce w polskiej polityce.

„Szczególnie tutaj – na uczelni, której dywiza brzmi: Wiara, Rozum i Ojczyzna, pragnę podkreślić rolę, jaką ma dziś do odegrania świat akademicki. Z pewnością nie może być on zdystansowaną i oderwaną od wspólnoty obywatelskiej enklawą, w której istnienie i funkcjonowanie powinno służyć wiedzą działalności dydaktycznej i naukowej, etosem prawdy i wolności. W tym kontekście ważną i niezmierną misję pełnią uczelnie katolickie” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Na koniec prezydent RP życzył pracownikom uczelni „wielu sukcesów i radości ze służby niezwykle ważnej sprawie, jaką jest formacja młodych pokoleń polskich elit narodowych. Studentom składam życzenia udanego roku, wytrwałości i satysfakcji z wybranej drogi”.

List odczytał Mateusz Kaleta, pracownik WSKSiM.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl