fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Wicepremier J. Sasin w liście na kongres „Perspektywy dla polskiego rolnictwa”: Rolnictwo jest dla Polski strategiczną gałęzią gospodarki, istotną z punktu widzenia transformacji europejskiej i idei zrównoważonego rozwoju

Rolnictwo jest dla Polski strategiczną gałęzią gospodarki, niezwykle istotną z punktu widzenia transformacji europejskiej i idei zrównoważonego rozwoju. Problemy przyszłości wsi łączą w sobie aspekty, takie jak: struktura agrarna, produkcja rolna czy ukształtowanie na rynku produktów żywnościowych – zaznaczył w liście z okazji konferencji „Perspektywy dla polskiego rolnictwa” w WSKSiM w Toruniu minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin.

Podczas konferencji w toruńskiej uczelni list od wicepremiera Jacka Sasina odczytał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa, Artur Soboń.

„Rolnictwo jest dla Polski strategiczną gałęzią gospodarki, niezwykle istotną również z punktu widzenia transformacji europejskiej i idei zrównoważonego rozwoju. Problemy przyszłości wsi łączą w sobie wiele aspektów począwszy od struktury agrarnej, poprzez produkcję rolną po ukształtowanie rynku produktów żywnościowych” – napisał wicepremier Jacek Sasin.

Minister aktywów państwowych zwracał uwagę, że „kluczowa z punktu widzenia przyszłości polskiej wsi jest perspektywa dostosowania systemu dopłat unijnych do krajowych realiów, zapewnienia zgodnego z naszymi ambicjami i potrzebami finansowania rolnictwa, i wzmocnienia naszej konkurencyjności na międzynarodowych rynkach żywnościowych”.

„Z punktu widzenia Ministerstwa Aktywów Państwowych sprawującego od trzech miesięcy nadzór nad spółkami Skarbu Państwa z branży rolno-spożywczej szczególnie istotna jest pozycja i rozwój tego sektora z uwzględnieniem jego optymalizacji kosztowej, i zdobywania nowych rynków. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że znaczenie agrobiznesu w polskiej gospodarce powinno być większe. Należy do niego ponad 10 procent krajowej produkcji, ale struktura nie zadowala, podobnie jak skala dostępnego kapitału. Stąd też projekt realizacji konsolidacji spółek działających w branży rolno-spożywczej. Zamierzamy wzmocnić ich pozycję i umożliwić dalszy rozwój. Wiodącą spółką z większościowym udziałem Skarbu Państwa będzie Krajowa Spółka Cukrowa z siedzibą w Toruniu, która w naszym przekonaniu spełni rolę swoistego integratora w odniesieniu do podmiotów biorących udział w całym przedsięwzięciu” – napisał Jacek Sasin.

Koncepcja będzie realizowana na dwóch etapach. Pierwszym będzie przygotowanie planów konsolidacji, a drugim badania, wyceny i potwierdzenie rynkowego charakteru przedsięwzięcia.

„Cel nie jest łatwy do osiągnięcia, ale konieczny biorąc pod uwagę zmieniające się uwarunkowania rynkowe w Europie. Musimy wzmocnić pozycję spółek z portfela Skarbu Państwa tak, aby przyczyniały się do rozwoju polskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego wobec skonsolidowanych podmiotów działających na rynkach branżowych” – wskazał w liście wicepremier.

W działaniach dla polskiej wsi uwzględnione są m.in.: konieczność dbałości o produkcję żywności, przeciwdziałanie przeciw nieuczciwym praktykom w handlu, ułatwienia w sprzedaży bezpośredniej, wspieranie rolników oraz wsparcie dla słabszych i mniejszych przedsiębiorstw.

„Plany Ministerstwa Aktywów Państwowych ws. wzmocnienia pozycji krajowych firm operujących na rynku rolno-spożywczym realizują ideę, która jest szczególnie bliska Prawu i Sprawiedliwości – przyłączenia polskiej wsi do Polski, co w praktyce oznacza konsekwentne ograniczanie stref wykluczenia i zmniejszania dystansu rozwojowego” – podsumował w liście minister aktywów państwach.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl