[TYLKO U NAS] W. Waszczykowski: Francja to światowe mocarstwo, więc tematów do omówienia jest mnóstwo

Jesteśmy położeni w bezpośrednim sąsiedztwie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i warto wyjaśnić stanowisko Francji wobec tego konfliktu. Oni są stroną formatu normandzkiego, procesu mińskiego, ale nie widać od kilku lat zaangażowania w rozwiązaniu tego konfliktu – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Odniósł się w ten sposób do wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Polsce.

W Polsce rozpoczęła się wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona. To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Macrona w naszym kraju. Spotkał się między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Będzie przebywał w Polsce przez dwa dni.

– Faktycznie to pierwsza wizyta prezydenta Macrona w Polsce, ale to nie pierwsze kontakty z prezydentem i polskimi premierami. Spotykali się oni już za granicą, między innymi w NATO. W listopadzie 2017 wizytę we Francji, właśnie w Pałacu Elizejskim prezydenta Macrona, złożyła ówczesna premier Beata Szydło. Te kontakty są i nie można tworzyć wrażenia, że oto nagle te kontakty zostały wznowione – wskazał Witold Waszczykowski.

Europoseł wskazał, że wizyta Emmanuela Macrona ma duże znaczenie dyplomatyczne.

– Jest to w dalszym ciągu mocarstwo światowe, członek RB ONZ, mocarstwo nuklearne z interesami w wielu regionach świata, wielka gospodarka posiadająca technologię rakietową i nuklearną. To państwo założycielskie zarówno NATO, jak i UE. W związku z tym można omawiać z Francją wszystkie tematy – podkreślił były minister spraw zagranicznych.

Z naszej perspektywy najważniejsze kwestie, które należy poruszyć, to kwestie dotyczące bezpieczeństwa.

– Jesteśmy przecież położeni w bezpośrednim sąsiedztwie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i warto wyjaśnić stanowisko Francji, wobec tego konfliktu. Oni są stroną formatu normandzkiego, procesu mińskiego, ale nie widać od kilku lat zaangażowania w rozwiązaniu tego konfliktu. Wręcz odwrotnie – prezydent Macron chciałby ponad tym konfliktem porozumieć się z Rosją. Co więcej, jeśli mówimy o problemach bezpieczeństwa, słyszeliśmy ostatnio wypowiedzi na temat śmierci mózgowej NATO i tego, że Donald Trump zagraża nam bardziej niż Władimir Putin – zaznaczył Witold Waszczykowski.

Francja jest aktualnie jedną z głównych sił w układzie Unii Europejskiej. Stąd – jak wskazał europoseł – warto poruszyć także kwestie unijne.

– Szczególnie, że odwiedza nas jako pierwsze państwo po brexicie. W związku z tym powinniśmy poznać jego spojrzenie na działania UE w kwestii integracji, polityki klimatycznej, gdzie jest pewna rozbieżność – powiedział europoseł PiS.

Całą rozmowę z europosłem Witoldem Waszczykowskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl