fot. PAP/EPA

R. Sobczak: Bezpieczeństwo Polaków musi być zapewnione

Przedstawiciele polskiego rządu udadzą się do Wielkiej Brytanii, po tym jak na wyspach doszło do kolejnych ataków na polskich obywateli. Na wniosek premier Beaty Szydło do Londynu mają jak najszybciej lecieć ministrowie: spraw zagranicznych, administracji oraz sprawiedliwości. Nieoficjalnie mówi się, że wizyta mogłaby się odbyć już dzisiaj.

Incydent miał miejsce w Harlow, gdzie kilkanaście dni temu grupa nastolatków zakatowała polskiego obywatela. W sobotę grupa mężczyzn pobiła dwóch naszych rodaków. Jeden z nich ma złamany nos; drugi rozcięty łuk brwiowy.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rafał Sobczak powiedział, że wizyta ma przynieść deklarację o zapewnieniu bezpieczeństwa Polakom na Wyspach.

– Będziemy chcieli podkreślić ze stroną brytyjską jeszcze raz to, co podnosimy od czerwca: bezpieczeństwo Polaków musi być zapewnione przez stronę brytyjską. Bardzo istotne jest, by Polacy mieli takie same prawa, jak wszyscy obywatele Wlk. Brytanii, którzy mieszkają na Wyspach. Stąd też inicjatywa, by w szerszym gronie trzech ministrów porozmawiać z ich odpowiednikami w Wielkiej Brytanii – zaznaczył Rafał Sobczak.

Po tym, jak Brytyjczycy zdecydowali o wyjściu z Unii Europejskiej nasiliły się ataki na obywateli polski, którzy mieszkają na wyspach. Według różnych szacunków w Wielkiej Brytanii mieszka ok. miliona Polaków.

RIRM

drukuj