fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

Donald Tusk przedstawił propozycję porozumienia z Wielką Brytanią

Przewodniczący Rady Europejskiej przedstawił propozycje porozumienia z Wielką Brytanią przed planowanym referendum ws. członkostwa tego kraju w UE. W ocenie Donalda Tuska projekt jest „dobrą podstawą” do kompromisu.

Zakłada on, m.in. ustanowienie mechanizmu, który pozwoli krajom UE na ograniczenie w wyjątkowej sytuacji dostępu do niektórych świadczeń socjalnych dla nowo przybyłych imigrantów z innego państwa UE na cztery lata.

Chodzi o sytuację, w której napływ migrantów zarobkowych obciąża system zabezpieczeń społecznych albo prowadzi do poważnych trudności na rynku pracy czy zakłóceń w funkcjonowaniu służb publicznych.

Te propozycje nie są w pełni satysfakcjonujące ze względu na polskich imigrantów, którzy mieszkają w różnych krajach UE – mówi Jadwiga Wiśniewska, europoseł PiS-u.

Jeśli ten mechanizm zostanie przyjęty w Wielkiej Brytanii, będzie go można zastosować w każdym innym państwie Unii Europejskiej. Z drugiej strony, kryzys migracyjny wywołany przez Angelę Merkel powoduje, że miliony uchodźców wchodzą dziś do Unii Europejskiej i aplikują do tego, aby korzystać z rozbudowanego systemu wsparcia socjalnego. (…) Jestem przekonana, że propozycja przedstawiona przez pana przewodniczącego Tuska była konsultowana z Niemcami, a więc można powiedzieć, że państwa głównego nurtu będą lobbować za tym, aby to rozwiązanie zostało przyjęte – tłumaczy Jadwiga Wiśniewska.

Decyzja o uruchomieniu „mechanizmu zabezpieczeniowego” miałaby zapadać w Radzie UE kwalifikowaną większością głosów.

Projekt zakłada także, że KE przedstawi propozycje zmiany przepisów UE ws. „eksportu zasiłków na dzieci”. Chodzi o wypłacanie zasiłków imigrantom z innego państwa UE, których dzieci pozostały w ojczyźnie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj