PAP/Zbigniew Meissner

D. Tusk obiecuje „babciowe”

Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, składa kolejne obietnice wyborcze. Tym  razem tzw. babciowe – czyli comiesięczne świadczenie w wysokości 1500 zł dla matek, które po urlopie macierzyńskim podejmą pracę. Padają pytania o wiarygodność zapewnień Platformy Obywatelskiej.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej zapowiedział nowy program socjalny po ewentualnie wygranych wyborach do Sejmu. Nowe świadczenie pieniężne ma być kierowane do matek, które zdecydują się na pracę tuż po urlopie macierzyńskim.

– „Babciowe” to 1500 złotych miesięcznie do czasu, kiedy dziecko może pójść do przedszkola, więc do czasu, kiedy ukończy 3 lata” – zapowiedział Donald Tusk.

–  A „dziadkowego” nie będzie? – żartował poseł PSL, Mieczysław Kasprzak i wskazał, że rozwiązania demograficzne powinny być systemowe.

– Żeby tym dzieckiem miał się kto zająć – dodał.

Lewica prosi o konkrety.

– Dzisiaj zajmujemy się wszyscy zastanawianiem, o co właściwie chodzi – mówiła Magdalena Bieja, poseł Lewicy.

W tym przypadku nie chodzi jednak o pieniądze – mówiła poseł.

– To jest problem, którego żadne świadczenie nie rozwiąże, bo problem nie polega na tym, że kobiety nie chcą pracować, tylko problem polega na tym, że pracodawcy nie chcą ich zatrudniać – wskazała.  

Świadczenie proponowane przez Donalda Tuska przypomina wdrożony już przez Prawo i Sprawiedliwość Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co wskazała wiceminister rodziny i polityki społecznej, Barbara Socha.

To, co Donald Tusk wymyślił, już od roku funkcjonuje. <<Babciowe>> to suma 500 plus i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (1000 zł miesięcznie) na dowolną opiekę, razem 1500 zł. Babciom dodatkowo opłacamy połowę składek emerytalnych, a powrót do wieku emerytalnego to 7 lat więcej na czas z wnukami”- napisała na twitterze wiceminister.

Dotychczas politycy PO oskarżali Prawo i Sprawiedliwość o rozdawnictwo i zbyt hojne programy społeczne. Dziś mówią inaczej.

– To jest naprawdę dobra inwestycja w młode rodziny – wyjaśnił Robert Kropiwnicki, poseł PO.

Pada zatem pytanie o wiarygodność Platformy Obywatelskiej.

– Widzą, że takie programy wśród wyborców cieszą się popularnością i dlatego postanowili też wystartować w tym wyścigu – mówił Piotr Siekański, politolog.

Pada także pytanie, skąd Donald Tusk weźmie środki na proponowany program społeczny i czy to kolejne obietnice wyborcze bez pokrycia.

– Mi nikt nie zarzuci, że jestem gościem, który lata z wielkim workiem pustych pieniędzy i rozdaje. Nigdy w życiu tak nie robiłem, a byłem osiem lat premierem – podkreślił Donald Tusk.  

Przez osiem lat rządów PO-PSL nie było jednak programu 500 plus, wyprawki szkolnej, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego czy trzynastej i czternastej emerytury.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl