pixabay.com

Narodowy Dzień Życia

24 marca przypada Narodowy Dzień Życia. To dobra okazja do tego, żeby mówić o tym, jak ważna jest ochrona ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Ludzkie życie trwa od poczęcia do naturalnej śmierci – wobec tego nie ma wątpliwości. Dzisiejszy świat głośno krzyczy, że kobieta ma prawo do samorealizacji, mężczyzna do decydowania o kształcie własnego życia, społeczeństwo do kontrolowania poziomu liczebności – mówił dziś w Sejmie etyk ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Te prawa są oczywiście niekwestionowane. Problemem staje się sytuacja, w której te prawa wchodzą w kolizję z najbardziej z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do życia – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Dziś przypada Narodowy Dzień Życia,  właśnie dlatego w ramach Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny odbyła się konferencja: „Prawo do życia, czy prawo do aborcji?”. To okazja, by przypomnieć, że troska o każde życie poczęte bez wyjątku leży nie tylko w kompetencjach środowisk pro-life, ale również władz państwowych – zaznaczył poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski.

– Ochrona życia jest ponad wszelkimi sporami politycznymi i partyjnymi, które wobec tak podstawowych, fundamentalnych, cywilizacyjnych kwestii bledną, nie mają jakiegokolwiek znaczenia – dodał.

W tym roku przypada 30. rocznica odkąd wprowadzono ustawę, która miała lepiej chronić dzieci nienarodzone – przypomniał minister Piotr Uściński.

– W latach komuny, w latach 60, 70, 80 w Polsce wykonywało się rocznie – są różne dane – ale zasadniczo ponad 100 tys. aborcji  – podkreślił.

To miliony dramatów kobiet, miliony zabitych niewinnych dzieci, którym brutalnie odebrano najważniejsze prawo – prawo do życia. Dziś, choć jest jeszcze wiele do zrobienia, poziom ochrony życia w Polsce jest wyższy, niż był kilkadziesiąt lat temu – wskazał prawnik Jerzy Kwaśniewski z instytutu Ordo Iuris.

– Widzimy jego efekty, te efekty to są twarze bardzo konkretnych dzieci, które żyją. To są tysiące konkretnych dzieci, które przeżyły – zaznaczył.

To powód do dumy i święto dla wszystkich tych, którzy walczą o uszanowanie godności każdego człowieka, szczególnie tego najmniejszego, bezbronnego, tego, który sam nie jest w stanie się obronić – zaznaczył redaktor Jan Pospieszalski.

– Jesteśmy dumni (…), że  możemy walczyć i skutecznie realizować ochronę życia na gruncie prawnym – dodał dziennikarz.

W sobotę w całej Polsce obchodzić będziemy Dzień Świętości Życia. W wielu kościołach wierni dokonają Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

W intencji ochrony tej świętości do stóp Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymowali  studenci, wykładowcy i duszpasterze Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– Po raz 16. przybywamy do naszej Królowej, naszej Matki, aby dziękować za dar życia, przybywamy obierając za motto, które zaczerpnęliśmy od świętego Jana Pawła II: „Bronić życia i umacniać je, czcić je i kochać” – wyjaśnił rektor i profesor uczelni, o. dr Zdzisław Klafka.

Do ataków na św. Jana Pawła II – wielkiego obrońcy życia ludzkiego, w swojej homilii nawiązał metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo.

– „Miłość przebacza, ale nie zapomina” – uczył nas na polskim wybrzeżu św. Jan Paweł II. Potrzeba jak zawsze ufnej modlitwy oraz świadectwa obudzonych sumień, aby na medialną ofensywę oczerniania św. Jana Pawła II odpowiedzieć presją upominania się o całą prawdę – akcentował metropolita częstochowski.

Dziś po raz pierwszy na Jasnej Górze, z inicjatywy metropolity częstochowskiego ks. abp. Wacława Depo oraz Fundacji Instytut Mediów,  za niepodważalny wkład w mówieniu prawdy o pontyfikacie Wielkiego Papieża Polaka przyznano wyróżnienie „Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy prawdę”. Statuetkę odebrali: zakon ojców Paulinów oraz Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela, czyli zakon ojców Redemptorystów, którzy posługują w Radiu Maryja, Telewizji Trwam oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

radiomaryja.pl

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl