fot. twitter.com

„Rzeczpospolita”: Przybywa osób prowadzących własną działalność

Przybywa osób prowadzących własną działalność. Obecnie jest już ich ponad 1 milion 330 tysięcy. W porównaniu z 2017 rokiem to wzrost aż o 140 tysięcy – tak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności z III kwartału 2019 roku, o których pisze „Rzeczpospolita”.

Jako jedną z przyczyn rosnącego samozatrudnienia wymienia się wprowadzanie przez rząd kolejnych preferencji w składkach na ubezpieczenie społeczne dla pracujących na swoim. Z kolei według niektórych ekspertów, taka sytuacja ma miejsce, bo samozatrudnienie jest podatkowo bardziej opłacalne.

Ekonomista dr Artur Bartoszewicz wskazał, że decydowanie się na własną działalność jest kwestią indywidualną. Ekspert przyznał jednak, że obecne warunki mogą sprzyjać temu trendowi.

– Warunki, które są stworzone dla mikroprzedsiębiorców, czyli ułatwienia zarówno podatkowe, jak i przede wszystkim obniżenie progu obciążenia wynikającego ze składek społecznych, są takim mechanizmem zachęty, który może powodować, że ci wszyscy, którzy do tej pory mieli ambicję, ale nie do końca odwagę bądź obawiali się znacznych kosztów, nie próbowali, a dziś zaczynają próbować. Sytuacja na rynku pracy jest taka, że dosyć łatwo jest podjąć działanie; rynek jest rozbudzony i jest dobra koniunktura, a tym samym mogą się ujawniać próby prowadzenia działalności gospodarczej. Ludzie dobrze zarabiają na rynku pracy, ale mogą mieć w tym momencie ambicję podjęcia działania związanego z działalnością gospodarczą – tłumaczył dr Artur Bartoszewicz.

Jak informuje gazeta, osoby samozatrudnione stanowią już 8 procent wszystkich pracujących Polaków. Tymczasem kilka lat temu było to 7 procent.

RIRM

drukuj