fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] W. Tomaszewski: Telewizja zaczyna coraz bardziej łączyć się z internetem

Od połowy 2022 r. wszystkie kanały telewizyjne będą nadawane w nowym standardzie. Będziemy mieć nawet 60 kanałów, przejdziemy do jakości HD, a nawet 4K. Standard DVB-T2 jest rozszerzeniem telewizji na nowe obszary. Telewizja zaczyna coraz bardziej łączyć się z internetem – powiedział Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W II kwartale 2022 r. zmieniony zostanie standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Z tego powodu telewizję będą mogły odbierać jedynie telewizory potrafiące dekodować obraz skompresowany zgodnie ze standardem HEVC, który zmieni dotychczasowy standard AVC (znany także jako MPEG-4).

– W tej chwili każdy z Polaków ma dostęp do ok. 30 kanałów telewizji cyfrowej. Technologia się rozwija, przyszła pora na wdrożenie nowej wersji, która przyniesie dodatkowe korzyści. Nie jest to tylko i wyłącznie decyzja polskich władz czy nadawców. Nowy standard wdrażany jest w całej Europie. (…) Od połowy 2022 r. wszystkie kanały telewizyjne będą nadawane w nowym standardzie – poinformował Witold Tomaszewski.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyjaśnił, jakie korzyści niesie wprowadzenie nowego systemu i dlaczego zostanie on wprowadzony.

– Po pierwsze, będzie możliwe uruchomienie nowych kanałów telewizji naziemnej. Będziemy mieli nawet 60 kanałów. Dotychczas obecni nadawcy będą mogli uruchamiać nowe kanały bądź mogą się pojawić nowi nadawcy. Po drugie, będzie to kolejne polepszenie jakości nadawania. (…) Będzie to przejście do standardu HD, a nawet 4K, jeżeli będzie taka potrzeba. TVP zapowiadało, że podczas Euro 2020 niektóre mecze będą nadawane standardzie 4K, co znacznie podniesie emocje sportowe. Dodatkowo będzie lepszy dźwięk. (…) Standard DVB-T2 jest rozszerzeniem telewizji na nowe obszary. Jeżeli nasz telewizor bądź dekoder będzie podłączony do internetu i będziemy oglądać kanał telewizji naziemnej, to np. podczas meczu za pomocą jednego guzika możemy wywołać zdjęcia każdego piłkarza, zobaczyć jego historię, wyniki. Jeżeli w telewizji będzie mowa o jakimś produkcie, to po wciśnięciu klawisza „OK” pojawi się nam możliwość zamówienia takiego produktu. Telewizja zaczyna coraz bardziej łączyć się z internetem – wskazał gość Radia Maryja.

Witold Tomaszewski zwrócił uwagę na to, że „odbiorcy muszą sprawdzić w instrukcji obsługi lub na pudełku po telewizorze, czy są tam znaczki DVB-T2 i HEVC”.

– Samo DVB-T2 nie oznacza, że będziemy mogli oglądać swoje kanały w nowym standardzie. Jeżeli nie będzie HEVC, to będziemy słyszeli jedynie głos, a nie będziemy mieli wizji. Jeżeli wyrzuciliśmy dokumenty i pudełko, to zawsze możemy w internecie wpisać symbol naszego telewizora (z reguły znajduje się z tyłu telewizora) i ściągnąć elektroniczną instrukcję obsługi – powiedział.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyjaśnił, że „jeżeli nasz telewizor nie obsługuje DVB-T2 i HEVC, możemy udać się do sieci sprzedaży i kupić dekoder, który kosztuje poniżej 100 złotych”.

– Do dekodera podłączymy antenę, a dekoder do telewizora i będziemy mogli cieszyć się kanałami z telewizji naziemnej. (…) Jeżeli korzystamy z sieci kablowych albo operatora sieci satelitarnej, nie musimy nic zmieniać. Telewizor DVB-T2, HEVC jest istotny dla tych, którzy odbierają tylko i wyłącznie kanały telewizji naziemnej – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Witoldem Tomaszewskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl