Dolnośląskie: rozpoczęto budowę szerokopasmowej sieci internetowej

W gminie Warta Bolesławiecka ruszyły prace przy budowie Dolnośląskiej Sieci Szerokopasmowej. Inwestycja za ponad 215 mln zł jest finansowana z funduszy europejskich. Zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tysiącom gospodarstw domowych. Planuje się położenie 1500 kilometrów światłowodów, które będą gwarantować prędkość przesyłu danych do 100 gigabitów na sekundę.

Sieć ma być dostępna dla wszystkich operatorów prywatnych, którzy będą mogli zaoferować usługi internetowe w miejscach, gdzie dotychczas były z tym problemy. Projekt przewiduje w sumie prawie 600 punktów dostępu do sieci szerokopasmowej, a w pierwszym etapie budowy ma ich być ponad 150. W zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości.

Jak powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, inwestycja pomoże zlikwidować tzw. „białe plamy”, czyli miejsca, w których z powodu braków w infrastrukturze telekomunikacyjnej mieszkańcy mają ograniczone możliwości podłączenia się do internetu.

„Budowa tej sieci przyniesie znacznie więcej korzyści. Wierzę, że spowoduje szybszy rozwój ekonomiczny regionu, gdyż ściągnie na Dolny Śląsk nowych inwestorów” – dodał Jurkowlaniec. Właścicielem sieci światłowodowej będzie Województwo Dolnośląskie, a jej operator zostanie wyłoniony w przetargu. Sieć buduje konsorcjum firm: Wasko SA, Fonbud Sp. z o.o. i Telnet S.K.A. Zaprojektowano już sporo fragmentów i wydano decyzje lokalizacyjne dla 94 odcinków sieci światłowodowej.

Projekt Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to element budowy społeczeństwa informacyjnego. Jest w 85 procentach finansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2007-2013. Reszta pieniędzy pochodzi z budżetów 20 gmin i samorządu województwa. To najbardziej zaawansowany projekt tego typu w skali kraju; dolnośląski samorząd jako pierwszy w Polsce rozpoczął prace budowlane w terenie.

PAP

drukuj