fot. PAP/ Maciej Kulczyński

[TYLKO U NAS] W. Ilnicki o planach UE dot. potrącenia Polsce środków w ramach kary za niewyłączenie Turowa: Przestępcom się nie płaci. Oni nie mają prawa do tego, żeby nam potrącić środki  

Wielokrotnie powtarzałem, że przestępcom się nie płaci. Żaden normalny demokratyczny kraj na świecie nie płaci przestępcom, gdy szantażują go przy porwaniach lub innych szantażach. Tak samo tutaj jesteśmy szantażowani i nie powinniśmy płacić przestępcom. Unia Europejska kolejny raz chce złamać prawo. Oni częściej łamią prawo niż domagają się jego przestrzegania. To jest paradoks Unii Europejskiej. Oni nie mają prawa do tego, żeby nam potrącić środki. Jeśli to zrobią, to nie powinniśmy im przesyłać naszych pieniędzy. Polska płaci potężną składkę i nie powinniśmy się na to zgadzać – mówił Wojciech Ilnicki, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” kopalni węgla brunatnego Turów, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie minister klimatu, Anny Moskwy, z jej czeską odpowiedniczką w sprawie Turowa. Do rozmów odniósł się Wojciech Ilnicki.

– Dobrą informacją jest to, że strony się spotkały. To pierwszy sukces. Drugim sukcesem jest to, iż spotkały się strony, które – jak się wydaje – chcą osiągnąć porozumienie. Od samego początku mówiliśmy jako „Solidarność”, że premier Andrej Babisz chciał uzyskać tylko swoje polityczne korzyści. To oligarcha, który nie chciał się porozumieć z Polską i nie liczył się ani z Czechami, ani z Polakami, ani z mieszkańcami okolicznych miejscowości. Wydaje się, że premier Petr Fiala jest pozytywnie nastawiony w stosunku do podpisania umowy, więc my także patrzymy optymistycznie na wczorajsze spotkanie. W najbliższych dniach zobaczymy, co się ostatecznie okaże – powiedział przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” kopalni węgla brunatnego Turów.

Częścią umowy, po jej podpisaniu, ma być wycofanie skargi przez Czechów.

– Wycofanie z „trybunału przekrętów” byłoby bardzo dobrą wiadomością. Sprawa zostałaby wówczas załatwiona pomiędzy dwoma narodami. Miejmy nadzieję, że przy obecnym czeskim rządzie i ich nastawieniu sprawa zostanie załatwiona. Nie miejmy nadziei w tym, że „trybunał przekrętów” cokolwiek pozytywnie rozwiąże. Ci Państwo działają na zlecenie, wyniszczając narody i państwa na zlecenie oligarchów oraz partyjnych elementów. Absolutnie się na to nie zgadzamy jako Polacy i „Solidarność” kopalni węgla brunatnego w Turowie – zaakcentował gość Radia Maryja.

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że minął termin końcowy na zapłatę kar dotyczących kopalni Turów. Kolejnym krokiem ma być potrącenie pieniędzy z płatności należnych Polsce z budżetu UE. 

– Wielokrotnie powtarzałem, że przestępcom się nie płaci. Żaden normalny demokratyczny kraj na świecie nie płaci przestępcom, gdy szantażują go przy porwaniach lub innych szantażach. Tak samo tutaj jesteśmy szantażowani i nie powinniśmy zapłacić przestępcom – wskazał Wojciech Ilnicki.

– Unia Europejska kolejny raz chce złamać prawo. Oni częściej łamią prawo niż domagają się jego przestrzegania. To jest paradoks Unii Europejskiej. Oni nie mają prawa do tego, żeby nam potrącić środki. Jeśli to zrobią, to nie powinniśmy im przesyłać naszych pieniędzy. Polska płaci potężną składkę i nie powinniśmy się na to zgadzać – dodał.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się także do funkcjonowania czeskiej kopalni CSM bez wymaganej oceny środowiskowej.

– To potwierdzenie tego, co wielokrotnie mówiliśmy jako „Solidarność”. Unia Europejska działa na zlecenie, a Czesi absolutnie niczego nie przestrzegali. Premier Babisz był oligarchą patrzącym tylko i wyłącznie na swoje prywatne interesy (…). Obłudnicy codziennie kupują polską energię z Turowa, a każą zamknąć nam kopalnie i elektrownie. Wszyscy domagają się przestrzegania prawa od Polaków. Jesteśmy narodem, który chyba najbardziej przestrzega prawa, a i tak najbardziej się nas gani. Widzimy, co się dzieje w Holandii, jak policyjne psy zagryzały ludzi, a policjanci je do tego ponaglali. Widzimy, jak policja bije protestujących. W Polsce, gdyby taka sytuacja się wydarzyła, to zaraz by było po dziesięć posiedzeń Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o tym, jak polska policja jest przestępcza – mówił Wojciech Ilnicki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Wojciecha Ilnickiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl