fot. PAP/Leszek Szymański

Min. A. Moskwa: Dokonaliśmy końcowych ustaleń ws. Turowa

Rozmowy z czeską minister środowiska ws. Turowa były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń – oświadczyła we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z minister Anną Hubaczkovą.

Jak zastrzegła minister Anna Moskwa po spotkaniu, czeska minister „musi jeszcze dokonać uzgodnień”. Wyraziła nadzieję, że te uzgodnienia „możliwie szybko się pojawią”. Anna Hubaczkova stwierdziła natomiast, że 5-godzinne rozmowy były „otwarte”, dokładnie przeanalizowano cały projekt umowy.

„Pozostały pewne miejsca, o których będziemy jeszcze rozmawiać” – poinformowała.

Zaznaczyła, że decyzją stron treść wtorkowych rozmów będzie poufna, nie zostaną z nich sporządzone żadne protokoły.

13 stycznia Komisja Europejska wezwała Polskę do zapłaty kar za funkcjonowanie kopalni Turów. Wynoszą one aż 0,5 mln euro dziennie za każdy dzień działania kopalni. Od 20 września kwota ta urosła do ponad 60 mln euro. Pojawiły się groźby, że jeżeli pieniądze nie zostaną wypłacone, to Komisja potrąci środki z funduszy należnych Polsce z budżetu Unii Europejskiej. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że byłoby to działanie nielegalne.

– Podejmiemy wszelkie środki prawne, aby tych kar nie płacić – zapewnił.

Byłaby to już kolejna próba odebrania Polsce unijnych funduszy. Urzędnicy UE nadal blokują nasz Krajowy Plan Odbudowy, przez co do Polski nie płyną środki z funduszu po pandemii.

– Komisja Europejska już zapowiedziała, że te środki nie zostaną Polsce przyznane tak długo, jak nie zostaną wycofane reformy w wymiarze sądownictwa. Wydaje się, że sprawy w Komisji Europejskiej zaszły już na tyle daleko i komisarze są tak przekonani o słuszności swojej sprawy, że bez gotowości do kompromisów nie osiągniemy żadnego postępu, jeżeli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, natomiast możemy starać się osiągać nasze cele na innych płaszczyznach – przyznał Paweł Łapiński z Klubu Jagiellońskiego.

Kompromis jest także bardzo ważny ws. Turowa. Polskie władze cały czas podkreślają, że zależy nam na polubownym rozwiązaniu sporu. Do tego dochodzi jeszcze sprawa czeskiej kopalni CSM, która – jak się okazuje – działa od ponad roku bez oceny środowiskowej i potrzebnych uzgodnień transgranicznych. Ta sprawa może być kartą przetargową w polsko-czeskich negocjacjach.

„Mogliśmy wspólnie walczyć o sprawiedliwą transformację regionów węglowych, ale Czesi woleli poświecić sąsiedzkie relacje na rzecz politycznej tromtadracji w okresie wyborczym (nie dopilnowując w tym czasie swoich spraw). Liczę, że rząd Petra Fiali naprawi to, co popsuli poprzednicy” – napisała na Twitterze Wanda Buk, wiceprezes Zarządu PGE ds. Regulacji.

Spór o Turów to nie tylko kwestie polityczne, ale też biznesowe – wskazał ekspert ds. bankowości i finansów Paweł Dołkowski.

– Zamknięcie kopalni węgla brunatnego to odcięcie naszej elektrowni od naszych zasobów, które musielibyśmy kupować gdzieś na zewnątrz. Najprawdopodobniej moglibyśmy go sprowadzać właśnie z Czech – zwrócił uwagę.

Polska cały czas podkreśla, że działanie kompleksu w Turowie to kwestia naszego bezpieczeństwa energetycznego.

– Kopalnia w Turowie nie może być zamknięta ze względu na to, że zaopatruje elektrownię w Turowie, która w obecnej rzeczywistości zasila Polskę w prąd – mówił Paweł Młynarek z Towarzystwa Konserwatywno-Liberalnego Koliber.

Kopalnia i Elektrownia w Turowie odpowiadają za ok. 5 proc. krajowej produkcji energii, dostarczając ją do prawie 2,5 mln gospodarstw domowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl