fot. pixabay.com

Czechy: sowiecki marszałek Iwan Koniew przestał być honorowym obywatelem Pragi

Radni Pragi zdecydowali w czwartek o odebraniu honorowego obywatelstwa czeskiej stolicy sowieckiemu marszałkowi Iwanowi Koniewowi, m.in. ze względu na zbombardowanie miasta Mlada Boleslav, w którym zginęło 148 osób oraz stłumienie protestów na Węgrzech w 1956 roku.

Wniosek o odebranie honorowego obywatelstwa marszałkowi Iwanowi Koniewowi zarząd miasta przygotował 9 maja, w rocznicę nalotów na Mladą Boleslav. Tego dnia 1945 r., już po kapitulacji III Rzeszy, sowieckie lotnictwo zbombardowało miasto, by odciąć drogę niemieckim żołnierzom, którzy zmierzali na zachód, by poddać się oddziałom amerykańskim, a nie sowieckim. W nalocie zginęło 148 czeskich mieszkańców miasta, w tym dzieci, i ok. 300 Niemców.

Deputowani z ruchu ANO byłego premiera Czech, Andreja Babisza, podkreślali podczas debaty w tej sprawie, że jest to niepotrzebny gest i populistyczne posunięcie. Ostatecznie wniosek poparli.

Burmistrz Pragi, Zdeniek Hrzib, który uzasadniał wniosek władz miasta, podkreślił, że marszałek Iwan Koniew pod koniec II wojny światowej brał udział w wyzwalaniu Pragi, części Polski, Śląska i Saksonii. Uczestniczył w krwawym stłumieniu powstania na Węgrzech w 1956 roku i służył w Berlinie podczas budowy muru berlińskiego.

W uzasadnieniu wspomniano, że marszałek Iwan Koniew zmierzał także do militarnej interwencji w Polsce w październiku 1956 roku. Zdaniem Zdenka Hrziba od czasu nadania Iwanowi Koniewowi honorowego tytułu, co miało miejsce 6 czerwca 1945 roku, wyszły na jaw fakty, które dowodzą, że nie był on uczciwym człowiekiem, a zatem nie może być honorowym obywatelem Pragi.

Zgodnie z regulaminem posiedzeń radnych swoje zdanie mogą zaprezentować mieszkańcy Pragi. Kobieta, która skorzystała w czwartek z takiej możliwości, wychwalała prezydenta Rosji, Władimira Putina, i twierdziła, że agresja Rosji na Ukrainie jest wojną przeciwko faszyzmowi. Została wybuczana przez radnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl