fot. PAP

Milosz Zeman nowym prezydentem Czech

Były premier i były lider czeskiej lewicy Milosz Zeman będzie nowym prezydentem Czech – wynika z rezultatów drugiej tury pierwszych w historii kraju bezpośrednich wyborów prezydenckich, które ogłosił w sobotę Czeski Urząd Statystyczny (CSU).

Według pełnych wyników za Zemanem opowiedziało się 54,80 proc. Czechów, podczas gdy jego rywal Karel Schwarzenberg, szef dyplomacji i przewodniczący konserwatywno-liberalnej partii Tradycja Odpowiedzialność Prosperity 09, dostał 45,19 proc. poparcia.

Obu polityków dzieli różnica około 500 tys. głosów. CSU podał także, że frekwencja wyniosła 59,11 proc., a więc była o kilka punktów niższa niż w pierwszej turze wyborów przed dwoma tygodniami.

Wcześniej agencja CzTK podawała, że według sondaży przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych b. premier może liczyć na 55 proc. poparcia. Z pierwszej tury 11 i 12 stycznia obaj rywale wyszli z wyrównanym wynikiem: 24,21 proc. dla Zemana i 23,4 proc. dla Schwarzenberga. Dwudniowe głosowanie rozpoczęło się w piątek (godz. 14-22) i zakończyło się w sobotę o godz. 14. Były to pierwsze w historii Czech bezpośrednie wybory prezydenckie, wcześniej szefa państwa wybierał parlament.

PAP

drukuj