Autorstwa Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

[TYLKO U NAS] W. Ilnicki o decyzji TSUE ws. kopalni Turów: To jest zamach na Polskę i polską suwerenność

To, co się dzisiaj wydarzyło, to jest zamach na Polskę, zamach na polską suwerenność, zamach na wszystkich ludzi, ponieważ to oznacza droższe ceny energii elektrycznej. To oznacza, że tracimy suwerenność – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Wojciech Ilnicki, przewodniczący organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Dziś Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął postanowienie nakazujące wstrzymanie przez Polskę wydobycia węgla w kopalni Turów. Czechy zaskarżyły Polskę do Trybunału, twierdząc, że wydobycie w Turowie jest nielegalne [więcej].

– Ta decyzja pokazuje, że niestety w Trybunale, jak i w Unii Europejskiej są ludzie, którzy są całkowicie oderwani od rzeczywistości, albo po prostu jawnie jest pokazana wojna z Polską – zaznaczył Wojciech Ilnicki.

Jego zdaniem jest to jeden z etapów podporządkowywania Polski krajom Unii.

– Dzisiaj zamykamy kopalnie, jutro zamkniemy rząd polski, na końcu Polskę i zostaniemy kolonią. A jak się będziemy nazywać – czy Deutschland-Bis – to trudno mi powiedzieć – mówił przewodniczący organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Oznajmił, że „Solidarność” żąda od rządu polskiego jednoznacznej deklaracji w tej sprawie.

– To, co się dzisiaj wydarzyło, to jest zamach na Polskę, zamach na polską suwerenność, zamach na wszystkich ludzi, ponieważ to oznacza droższe ceny energii elektrycznej – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Dodał, że decyzja TSUE została skierowana do rządu polskiego, a ten nie jest właścicielem kopalni.

– Właścicielem kopalni jest PGE S.A., spółka akcyjna notowana na giełdzie, więc od tego trzeba zacząć. Ten wyrok jest dla mnie śmieszny, a na dodatek wyrok TSUE jest odmienny od wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej, więc to pokazuje, że to jest wojna z Polską. To nie jest wojna z kopalnią Turów, bo my nie otworzyliśmy kolejnej kopalni, nie zwiększamy wydobycia, nie zwiększamy frontu robót – wręcz odwrotnie – zaznaczył działacz.

Wyjaśnił, że kopalnia posiada czeskie dokumenty wskazujące na zabezpieczenie przed utratą wody, co stanowiło powód zaskarżenia Polski do TSUE.

Jeśli decyzja Trybunału weszłaby w życie, poważnie naruszyłaby polskie bezpieczeństwo energetyczne.

– To oznacza, że tracimy suwerenność. Nieszczęśliwe wyłączenie kilku bloków na krótką chwilę w elektrowni Bełchatów pokazało sytuację, że skutki tego dotarły nawet do Afryki – podkreślił Wojciech Ilnicki.

Skutki wyłączenia Turowa może odczuć cała Europa, gdyż Polska stanowi zabezpieczenie energetyczne dla krajów, które za bardzo polegają na mającej niestały charakter zielonej energii.

Zaznaczył, że TSUE swoją decyzją zrobiło wielką krzywdę pracownikom kopalni oraz elektrowni i ich rodzinom.

– Z obaw tracą zdrowie – przez taki głupi, nieuzasadniony wyrok – wskazał przewodniczący organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Jak wskazał rozmówca Radia Maryja, wszystko wskazuje na to, że czeski wniosek do TSUE powstał w efekcie mafijnych układów i interesów.

radiomaryja.pl

drukuj