fot. PAP/EPA

Górnicza „Solidarność” w piątek zaprotestuje przed siedzibą TSUE w związku z sytuacją w kopalni Turów

Górnicza „Solidarność” rusza do Luksemburga. Będzie tam protestować przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z sytuacją kopalni w Turowie.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kopalnia w Turowie powinna zostać zamknięta. Polska wydobycia jednak nie wstrzymała.

– Kopalni nie zamyka się tak, jak drzwi na klucz. To wieloletnia procedura zamykania ogromnego wyrobiska, która musi być poprzedzona długookresowymi badaniami i informacją dla ludzi, ale przede wszystkim zadbaniem o byt ludzi – podkreślił dr inż. Aureliusz Mikłaszewski, ekspert ds. energetyki.

Na Polskę została więc nałożona kara pieniężna – 500 tysięcy euro za każdy dzień zwłoki.

Decyzja jest skandaliczna, będzie protest – zapowiadał przewodniczący „Solidarności” Kopalni Węgla Brunatnego Turów, Wojciech Ilnicki.

– Jedziemy do Luksemburga, by zaprotestować przeciwko takim decyzjom, dyktaturze unijnych instytucji, a także przeciwko skazywaniu ludzi na śmierć – powiedział Wojciech Ilnicki.

To właśnie kompleks w Turowie zapewnia ciepło mieszkańcom Bogatyni. Jest też miejscem zatrudnienia wielu ludzi. Tego unijni urzędnicy pod uwagę nie wzięli.

– Chcieli zamknąć Turów, a my chcemy zamknąć TSUE. To nie jest Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tylko Trybunał „Niesprawiedliwości”  UE. To skandaliczna jednoosobowa decyzja – mówił przewodniczący „Solidarności” Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Odzew Polaków jest ogromny. Wiele osób chciałoby wziąć udział w  proteście. Są jednak ograniczenia.

– Policja oraz władze Luksemburga wydały pozwolenie na 2 tys. osób i nie możemy zgłosić większej liczby osób – poinformował Wojciech Ilnicki.

Protestujący, zgodnie z zapowiedzią, odwiedzą też czeską ambasadę.

– Czesi są współwinni. Premier Babisz dążeniem do coraz większych pieniędzy skłóca przygraniczne miejscowości, skłóca Czechów i Polaków – podkreślił Wojciech Ilnicki.

Protest rozpocznie się w piątek o godzinie 10.00.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl