[TYLKO U NAS] W. Buda: Działania opozycji nie służą dobru Polski

Skarżenie się do Komisji Europejskiej na sprawy wewnętrzne Polski nie służy obywatelom. Zatem działania opozycji są wbrew interesowi Polski – powiedział w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł PiS Waldemar Buda. Polityk odniósł się do obecnej sytuacji w reformie sądownictwa w naszym kraju.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował w piątek wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak wskazał Waldemar Buda, ten wniosek jest absolutnie konieczny.

Wszystko wskazuje na to, że tego rodzaju interpretacja tych przepisów przez Sąd Najwyższy była niezgodna z konstytucją. To był absolutny ewenement, żeby organ taki jak Sąd Najwyższy przypisał sobie uprawnienie, które, po pierwsze, nie jest znane konstytucji, a po drugie, nie jest przypisane Sądowi Najwyższemu. Zatem z wielu powodów ta sytuacja była kuriozalna i absolutnie pionierska. Nie mam żadnych wątpliwości, że tego rodzaju rozumienie tych przepisów przez SN jest niezgodne z konstytucją. Jeżeli takie rozumienie miałoby się ostać, to ten przepis powinien zostać w zasadzie uchylony, bo nie można go tak domniemywać prawnie – zaznaczył poseł PiS.

Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna i potrzebna – potwierdzają to obywatele i dlatego obóz Zjednoczonej Prawicy stara się ciągle to robić – dodał gość „Aktualności dnia” i wskazał, że jest to najtrudniejsza reforma.

Zderzamy się z grupą zawodową, która jest niezwykle silna. Jest to grupa, która tanio skóry nie odda. Każdy mały krok w kierunku reformy wymiaru sprawiedliwości jest oprotestowywany. Proszę zwrócić uwagę na to, że zarzuca się nam wielokrotne nowelizacje ustawy, np. o Sądzie Najwyższym, ale trzeba wiedzieć, z czego to wynika. Wynika to z działań, których ustawodawca nie powinien przewidywać na etapie tworzenia przepisów, ponieważ byłby absolutnie nieracjonalny – zwrócił uwagę Waldemar Buda.

Polityk odniósł się również do działań opozycji, która próbuje instytucjami unijnymi „bronić” sądownictwa w Polsce, aby w wymiarze sprawiedliwości nic się nie zmieniło.

Przeanalizowano sytuację i opozycja doszła do wniosku, że obywatele nie popierają tego zamieszania. Oni sami nie są w stanie nic zrobić, zatem uznali, że jedyna nadzieja jest w organach Unii Europejskiej. Jakiś plan sobie założyli, tylko czemu i komu na to służyć? Nie zapominajmy, że każde działanie – zarówno rządzących, jak i opozycji – powinno być nakierowane na dobro obywateli. Proszę teraz w tym kontekście ocenić to, co robi opozycja. Skarżenie się do Komisji Europejskiej na sprawy wewnętrzne Polski nie służy obywatelom. Zatem działania opozycji są wbrew interesowi Polski. Mam nadzieję, że wszyscy to prawidłowo ocenią w wyborach – podkreślił gość Radia Maryja.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Waldemara Budy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj