[TYLKO U NAS] W. Boberski ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”: Nie jest tak, że prawda wygrała i armia podziemna powróciła na stałe miejsce

Nie jest tak, że prawda wygrała i podziemna armia powróciła na stałe miejsce. Nadal toczy się walka o pamięć i prawdę, a lewa strona nie odpuszcza – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Wojciech Boberski ze Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”.

1 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z kolei 29 lutego Klub Parlamentarny Lewica i tygodnik „Przegląd” zapraszają do Sejmu na konferencję, której celem jest pokazanie „przemilczanych lub przeinaczonych zbrodni podziemia na cywilach i mniejszościach narodowych”. Odbędzie się także dyskusja nt. „Co zrobić z kultem >>wyklętych<<”.

– Lewa strona sceny politycznej usiłuje nadrobić pewne zaległości, które – jak uważa – wypuściła z ręki. Jest to element – jak to też widzi – wojny o prawdę historyczną. Dla nich w ubiegłym roku takim sygnałem był wykład pana dr hab. Augusta Grabskiego na Uniwersytecie Warszawskim, który przedstawiał dzieje konspiracji w zasadzie jako ruch antysemicki. Wiadomo, że to fragment większej całości i większej koncepcji. Natomiast  sobotnia konferencja jest kolejnym tego etapem – wskazał Wojciech Boberski.

Gość Radia Maryja powiedział, że „przez ostatnie cztery lata nasze obchody – i społeczne, i państwowe – wchodzą w koleiny rutyny”.

– Pewne rzeczy zaczynają lądować w muzealnych gablotach. Natomiast nadal jest to dziejąca się historia, nadal toczy się walkę o pamięć i prawdę. Od kilku lat państwo również aktywnie włączyło się w przywracanie pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, ale lewa strona nie odpuszcza. (…) Zapraszam do tegorocznych obchodów, bo ta historia się dzieje. Współtworzymy ją i nie jest tak, że prawda wygrała i podziemna armia powróciła na stałe miejsce – zauważył.

Wojciech Boberski zaznaczył, że „w tej chwili jesteśmy w trakcie walki, którą w zasadzie pozostawili nam >>Żołnierze Wyklęci<<”.

– Nie zrozumiemy obecnej rzeczywistości bez zrozumienia losów tych żołnierzy. (…) Trzeba to widzieć jako kontynuację tragedii, która nastąpiła w Katyniu i trwała do lat 70., z różnym natężeniem oczywiście. Winni jesteśmy im pamięć, ale musimy być świadomi, że dziś też toczy się walka – podkreślił członek Społecznego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych”.

Cała rozmowa z Wojciechem Boberskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj