fot. twitter.com/TRzymkowski

[TYLKO U NAS] T. Rzymkowski: Retoryka B. Budki, by likwidować na uniwersytetach wydziały teologiczne i historyczne, to nie jest uderzenie w humanistykę, tylko uderzenie w fundament naszej cywilizacji

Retoryka Borysa Budki, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, aby likwidować na uniwersytetach wydziały teologiczne i historyczne, to nie jest uderzenie w humanistykę, tylko uderzenie w fundament naszej cywilizacji. Instytucja znana od pokoleń, czyli uniwersytet to zdobycz chrześcijańskiej Europy. Żadna cywilizacja nie utworzyła uniwersytetu, tylko chrześcijańska Europa stworzyła uniwersytet. Fundamentem nauki na pierwszych uniwersytetach były nauki humanistyczne, w tym teologia, jako jedna z podstawowych nauk na każdym szanowanym uniwersytecie na świecie – mówił Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

Opozycja zapowiada likwidację wydziałów teologicznych oraz historycznych na uczelniach. Zdaniem Borysa Budki, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, wydziały te odbiegają od wymagań nowoczesnego państwa i po ich ukończeniu nie ma pracy dla absolwentów.

Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że jest to zagrożenie dla polskiego systemu edukacji i trzeba robić wszystko, aby opozycja nigdy w Polsce nie odzyskała władzy.

– Szalone pomysły „w imię postępu”. Chociaż takich samych haseł używali propagatorzy eugeniki, którzy mordowali dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy ludzi w poszczególnych krajach w ramach postępu. Retoryka Borysa Budki, aby likwidować na uniwersytetach wydziały teologiczne i historyczne, to nie jest uderzenie w humanistykę, tylko uderzenie w fundament naszej cywilizacji. Proszę pamiętać, że instytucja znana od pokoleń, czyli uniwersytet to zdobycz chrześcijańskiej Europy. Żadna cywilizacja nie utworzyła uniwersytetu, tylko chrześcijańska Europa stworzyła uniwersytet. Fundamentem nauki na pierwszych uniwersytetach były nauki humanistyczne, w tym teologia, jako jedna z podstawowych nauk na każdym szanowanym uniwersytecie na świecie – powiedział wiceminister edukacji i nauki.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że uderzenie w historię, to uderzenie w dziedzinę nauk humanistycznych.

– To uderzenie w istotę naszej cywilizacji, czyli wypchnięcie człowieka z centrum zainteresowań i dalsze przesuwanie się w stronę uprzedmiotowienia człowieka w świecie, jeśli wsłuchamy się w głosy niektórych „ekologów”. Trzeba jednak rozdzielić ekologów na tych, którzy rozumieją, że przyroda jest dla człowieka, a człowiek dla przyrody od ekologów, których centrum zainteresowań i główny priorytet to usunięcie człowieka z ziemi, jako największego niszczyciela planety. [czytaj więcej] Takie samo podejście jest do uniwersytetów, to jest globalne podejście opozycji, Platformy Obywatelskiej, która bardzo mocno skręciła w lewo. W tej chwili nie wiem, kto jest bardziej lewicowy: Nowa Lewica, Lewica Razem czy Platforma Obywatelska (Koalicja Obywatelska). Ci państwo teraz idą w potężne konkury, jeśli chodzi o to, kto jest bardziej lewicowy, kto jest bardziej postępowy, kto bardziej chce walczyć z fundamentami naszej cywilizacji, kto chce zbudować nowego człowieka, który będzie pozbawiony przymiotów człowieczeństwa, istoty i pierwiastka boskiego. To jest rzecz niebywała i musimy się przed tym bronić – wskazał Tomasz Rzymkowski.    

Wiceminister edukacji i nauki podkreślił, że społeczeństwo polskie chce przede wszystkim normalności, normalnego życia, bezpieczeństwa dla swoich rodzin, a nie szaleństwa ideologicznego.

– Wszystkich szaleństw ideologicznych, jeśli ktoś zna historię (państwo z Platformy Obywatelskiej kompletnie historii nie znają), to wie, że w XX wieku doświadczyliśmy aż nadto. Wszystkiej maści ideologii, komunizmu, nazizmu, faszyzmu innych, które zakończyły się wielkimi mordami na wielu narodach, w tym na narodzie polskim. Doświadczyliśmy dwóch totalitaryzmów komunizmu rosyjskiego i narodowego socjalizmu niemieckiego – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Platforma Obywatelska rusza ze zbiórką podpisów pod inicjatywą ustawodawczą, która ma doprowadzić do likwidacji kanału informacyjnego telewizji publicznej. Szanse na powodzenie akcji są jednak bardzo małe. [czytaj więcej] 

– Platforma Obywatelska to już nie jest formacja, która odwoływała się do pięknego wielkiego ruchu „Solidarności”. To jest formacja, która uważa, że trzeba brać w obronę bolszewizm. To jest formacja, która absolutnie odcina się od chrześcijańskich korzeni, która piętnuje swoich polityków, którzy uznają, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia i kończy w chwili naturalnej śmierci. To jest formacja polityczna, która startuje w dyscyplinie: Kto będzie bardziej radykalny na lewicy? – podsumował wiceminister edukacji i nauki.   

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z udziałem Tomasza Rzymkowskiego można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl