fot. twitter.com/szczepan_wojcik

[TYLKO U NAS] Sz. Wójcik: Jeżeli zlekceważymy potrzebę istnienia mediów katolickich, to nie tylko kościoły mogą zacząć świecić pustkami – całe życie społeczne i polityczne może być wypełnione pustką 

Jeżeli zlekceważymy potrzebę istnienia mediów katolickich, to nie tylko współczesne kościoły mogą zacząć świecić pustkami, ale całe życie społeczne i polityczne może taką pustką być wypełnione. (…) Media katolickie nie są od tego, żeby się podobały, tylko żeby stały na straży prawdy – mówił we wtorkowym programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam Szczepan Wójcik, prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

Gościem programu był także Andrzej Jaworski, przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

W ostatnim czasie Dyrektor i Założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR zwrócił się ze specjalnym apelem do Rodziny Radia Maryja. [czytaj więcej]

Andrzej Jaworski podkreślił, że „od kilku dni jesteśmy świadkami niewybrednej krytyki pod adresem Radia Maryja, Telewizji Trwam a zwłaszcza o. Dyrektora dr. Tadeusza Rydzyka przez tzw. media liberalne, libertyńskie, te, które są sponsorowane z Zachodu”.

– Ojciec Dyrektor do Rodziny Radia Maryja, czyli do nas wszystkich, którzy tę rodzinę tworzymy, powiedział o problemach, które dzisiaj mają Radio Maryja i Telewizja Trwam. Podobnych, jakie mają inne katolickie rozgłośnie, katolickie media, katolickie czasopisma. Zarówno te lokalne, jak i ogólnopolskie, ale także o problemach, które mają polskie parafie. Wiemy, że ze względu na epidemię jest ograniczona możliwość uczęszczania do naszych kościołów, jest ograniczona możliwość chodzenia na pocztę, chodzenia do banków, robienia przelewów i pomocy dla tych wszystkich instytucji – powiedział przewodniczący Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

Gość programu „Rozmowy niedokończone” akcentował, że to, że o. Tadeusz Rydzyk powiedział o problemach Radia Maryja i Telewizji Trwam jest jego obowiązkiem i nie powinno być z tego powodu żadnych ataków.

– Wiemy, że jest problem, że w tej chwili wpływy ze względu na tę epidemię są mniejsze, ale musimy o tym mówić. Nie chcemy, aby doszło do takiej sytuacji, że kiedyś obudzimy się, włączymy radio, a tam nie będzie sygnału Radia Maryja; włączymy telewizor a tam nie będzie sygnału Telewizji Trwam. Pamiętamy, jak długą walkę musieliśmy toczyć, żeby nasze Radio, nasza Telewizja zaistniały. (…) Musieliśmy wtedy właśnie pod hasłem <<SOS dla Radia Maryja>>, <<SOS dla Telewizji Trwam>> walczyć o możliwość funkcjonowania na rynku. Walczyć o to, żeby te prawa, które były nam wtedy przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji przez ówczesne władze odbierane – uzyskać. Musimy pamiętać, że to, co dostaliśmy, to nie dostaliśmy tego za darmo. Dzisiaj musimy płacić za częstotliwości. Musimy płacić za przekazy. Musimy płacić za satelitę itd. Wiemy, że to są bardzo duże koszty. Na to nie ma pieniędzy ani z abonamentu radiowo-telewizyjnego, ani od Skarbu Państwa, ani od kogokolwiek innego i dlatego ta rozmowa w naszej Rodzinie jest jak najbardziej potrzebna, konieczna i ona dzisiaj jest jak najbardziej na miejscu – zaznaczył Andrzej Jaworski.

Drugi z gości programu Szczepan Wójcik przytoczył słowa św. Maksymiliana Kolbe, twórcy i prekursora mediów, który mówił: „Daremne będzie budowanie kościołów, staną się one puste, jeżeli zlekceważy się sprawę mediów katolickich”.

– Jeżeli zlekceważymy potrzebę istnienia mediów katolickich, to nie tylko współczesne kościoły mogą zacząć świecić pustkami, ale całe życie społeczne i polityczne może taką pustką być wypełnione. Media katolickie mówią katolikowi prawdę obiektywną, bo wynikającą z nauczania Chrystusa, a według niej mamy żyć. Na podstawie tego nauczania politycy katoliccy również zobowiązani są do tego, żeby tworzyć prawo – podkreślił prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

– Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy z przestrzeni medialnej znikają Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, Telewizja Trwam. Co mamy w zamian? Rządowa telewizja dzisiaj należy do partii takiej, jutro należy do partii innej. A kto wie, czy za jakiś czas nie będzie należała do Roberta Biedronia. Co w zamian? Media o kapitale niemieckim albo amerykańskim. Czy mamy pewność, że będą one realizowały swoją dziennikarską misję w zgodzie z prawdą i interesem narodu polskiego? Dlatego naszym obowiązkiem jest utrzymanie i wspieranie Radia, które zawsze wychodziło z pomocą, nie tylko w trudnych dla Polski chwilach. (…) Media katolickie nie są od tego, żeby się podobały, tylko żeby stały na straży prawdy – mówił Szczepan Wójcik.

Radio Maryja powstało w 1991 r. Od początku utrzymuje się z datków słuchaczy i z tego, co ofiarują ludzie. Dzięki pomocy darczyńców funkcjonują także inne dzieła powstałe przy Radiu.

– Jako Radio Maryja, Telewizja Trwam jesteśmy takim ostatnim bastionem walki o prawdę. Walki o to, że mówić należy, że my nie potępiamy tych, którzy robią źle, my potępiamy zło, ale zło nazywamy złem. My nie możemy mówić, że ideologia homoseksualna jest dobra. My nie możemy mówić, że aborcja nie jest grzechem. My nie możemy mówić tych wszystkich rzeczy, które są oczywiste. Dla nas liczy się dekalog i my jesteśmy świadkami Chrystusa. Zwłaszcza dzisiaj, w czasie tej trudnej sytuacji na świecie, musimy jasno mówić o wartościach. Jeżeli nie byłoby Telewizji Trwam, Radia Maryja, to ten głos przestałby dochodzić do milionów ludzi. Nie tylko w Polsce, ale i zagranicą – podsumował Andrzej Jaworski. 

 

radiomaryja.pl

drukuj