fot. twitter.com/szczepan_wojcik

Sz. Wójcik o protestach rolników w Holandii: Obawiam się, że jeżeli dostatecznie mocno i szybko nie będziemy reagować to możemy się spodziewać podobnej sytuacji w Polsce

Rolnicy z Niemiec, Francji, a teraz z Holandii sprzeciwiają się działalności organizacji pseudoekologicznych – powiedział Szczepan Wójcik założyciel Instytutu Gospodarki Rolnej i Fundacji Polska Ziemia. Gospodarze wychodzą na ulice – jak dodał – aby sprzeciwić się wpływom jakie te organizacje wywierają na rządy państw. W ubiegłym tygodniu odbył się już trzeci protest holenderskich farmerów.

Manifestacje rozpoczęły się w maju, kiedy to sąd uznał, że rolnicy nie stosują się do europejskich przepisów ekologicznych dotyczących zanieczyszczenia środowiska azotem. 30 października planowany jest kolejny protest w Holandii.

Ci ludzie zamiast być na polach muszą wychodzić na ulice by się bronić. Przez pseudoekologów są nazywani mordercami za to, że produkują mięso – powiedział w TV Trwam, Szczepan Wójcik.

Cieszę się, że te protesty są w Holandii, a nie w Polsce. Dzisiaj wydaję się, mimo tego, że organizacje pseudoekologiczne próbują wywierać wpływ, różnymi metodami, na polityków, na partię rządzącą, to jednak polska polityka i polski rząd nie poddaje się tym naciskom. Mamy jednak taką partię jak Wiosna Biedronia, która jest absolutnie antyrolniczą, antygospodarczą partią nastawioną na niszczenie, a nie budowanie. Te osoby – kilkudziesięciu posłów – którzy wchodzą do przyszłego Sejmu to wydaje się, że to jest to zagrożenie, które w Holandii ma miejsce już kilka lat, czego efekty widać na ulicach. Obawiam się, że jeżeli dostatecznie mocno i szybko nie będziemy reagować to możemy się spodziewać podobnej sytuacji w Polsce – mówił Szczepan Wójcik.

W proteście w Holandii wzięli udział przedstawiciele 12 organizacji rolniczych z Polski. To wyraz poparcia dla postulatów manifestujących.

Warto przypomnieć, że Polska jest liderem w produkcji rolnej. Nasz kraj dostarcza każdego roku 30 mld euro wartości dodanej do eksportu ze sprzedaży artykułów rolno spożywczych.

 

RIRM

drukuj