fot. AKSiM

[TYLKO U NAS] Sz. Cieślar o możliwości przekazania 1,5 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość: Inwestujemy w przyszłość, a naszą przyszłością jest młodzież

Patrzymy do przodu, myślimy o przyszłości, czyli inwestujemy w młodzież, kształcimy młodzież, wychowujemy, dbamy, organizujemy różne aktywności po to, żeby przygotować ich do życia w społeczeństwie, w polityce, w życiu zawodowym, w mediach, w różnych przestrzeniach. (…) My inwestujemy w naszą przyszłość, a naszą przyszłością jest młodzież. Chcemy, by byli oni jak najlepiej wykształceni, jak najlepiej uformowani właśnie w kontekście patriotycznym, w kontekście polskiej kultury – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia”  na antenie Radia Maryja Szymon Cieślar, dyrektor Fundacji Nasza Przyszłość.

Od 1 stycznia br. podatnicy w Polsce, rozliczając PIT za 2022 rok, mogą przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną organizacje pożytku publicznego. Jedną z organizacji, na którą można odpisać 1,5 proc. podatku, jest Fundacja Nasza Przyszłość. 

– My już od wielu lat skutecznie kształcimy (…) i wychowujemy. Wychowujemy przez media, przez kształcenie, przez warsztaty. Są warsztaty, które odbywają się w różnych miastach Polski, gdzie uczymy młodzież podejścia do mediów. Tam poznają sposoby pracy w mediach, sposoby, w jaki manipulują media, sposoby oszustw, jakie dziś się w mediach stosuje – po to, by umieli tymi mediami się posługiwać. Cały czas dbamy też o polską kulturę i tradycję. To są wspaniałe koncerty, wydarzenia, filmy. Nakręconych jest nich naprawdę wiele i o tym wszystkim można się dowiedzieć czy na stronie Radia Maryja, czy na stronie Fundacji Nasza Przyszłość  – wskazał Szymon Cieślar.

W tym roku – w związku z podniesieniem przez rząd kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych – zdecydowanie zmniejszy się liczba osób, która będzie miała możliwość przepisać swoje 1,5 proc. podatku. Dlatego też trzeba namówić do wsparcia Fundacji Nasza Przyszłość osoby, które taką możliwość nadal posiadają – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

– Został podniesiony prób podatkowy, czyli większa jest kwota, od której nie płaci się podatku. W związku z tym ci, którzy mieli najniższy dochód w tej chwili nie płacą podatku. Ten próg został podniesiony do 30 tysięcy złotych. W związku z tym nie mają od czego odpisać [1,5 procenta – red.]. Jak sobie poradzić? Namówić tych, którzy ten odpis mogą zrobić, czyli w rodzinie, wśród sąsiadów, znajomych, w Kołach Przyjaciół Radia Maryja, w Biurach Radia Maryja. Tam trzeba rozmawiać, tam trzeba rozsiewać tę informację. Możemy też prosić księży, którzy w jakiś sposób spotykają się właśnie w Kołach, Biurach Radia Maryja. Mówcie ludziom, że istniejemy – apelował dyrektor Fundacji Nasza Przyszłość.

Szymon Cieślar wyjaśnił, w jaki sposób można dokonać przekazania 1,5 proc. z podatku.

– Ci, którzy odprowadzają podatek, po prostu mogą podjąć decyzję i – składając zeznanie podatkowe – zaznaczyć w PIT w kratce „1,5 proc. podatku” i wpisać KRS Fundacji: 0000091141. Jeżeli nie zaznaczymy tej kartki w PIT, Skarb Państwa za nas decyduje, na kogo ten 1,5 proc. podatku przekaże. Natomiast jeśli ktoś chce wykonać ten szlachetny gest, zawsze może przekazać te 1,5 proc., wskazując numer KRS i zaznaczając to w PIT. To jest najprostsza droga. Mamy też programy, które wypełniają [PIT-red]. Na stronie Fundacji Nasza Przyszłość jest link do takiego programu , można pobrać ten program. Na stronie Radia Maryja też jest link do programu tłumaczył.

Pomoc przy wypełnieniu PIT oraz przekazaniu 1,5 proc. podatku można uzyskać również telefonicznie w Fundacji Nasza Przyszłość.

– Można zadzwonić do Fundacji Nasza Przyszłość w ciągu tygodnia, w godzinach pracy: (94) 373-11-60 i tam osoba kompetentna pomoże, poprowadzi, pomoże wypełnić PIT albo wskaże, jak to zrobić przez internet. Naprawdę to jest tylko kwestia chęci i dobrej woli – powiedział gość Radia Maryja.

Fundacja Nasza Przyszłość to jedna z nielicznych w Polsce organizacji pożytku publicznego, która dba o rozwój polskiej młodzieży.

– My patrzymy do przodu, myślimy o przyszłości, czyli inwestujemy w młodzież, kształcimy młodzież, wychowujemy, dbamy, organizujemy różne aktywności po to, żeby przygotować ich do życia w społeczeństwie, w polityce, w życiu zawodowym, w mediach, w różnych przestrzeniach. Właśnie dlatego, że jesteśmy jedną z niewielu – jeśli nie jedyną – z instytucji, które w ten sposób podchodzą do 1,5 proc. podatku. (…) My inwestujemy w naszą przyszłość, a naszą przyszłością jest młodzież. Chcemy, by byli oni jak najlepiej wykształceni, jak najlepiej uformowani właśnie w kontekście patriotycznym, w kontekście polskiej kultury. Stąd nasze działania, które prowadzimy już od ponad 20 lat. Instytucją pożytku publicznego jesteśmy od 2008 roku i niezmiennie te działania prowadzimy – podkreślił dyrektor Fundacji Nasza Przyszłość.

Całą rozmowę z Szymonem Cieślarem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl