Małecki pyta o blokowanie 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość

Poseł Maciej Małecki żąda wyjaśnień od ministra finansów ws. problemów w przekazywaniu 1 proc. podatku na Fundację Nasza Przyszłość. Problem ten stwarzają niektóre Urzędy Skarbowe, które odmawiają przyjęcia PIT-u rocznego z odpisem podatkowym na rzecz tej organizacji pożytku publicznego.

Urzędnicy argumentują swoje działanie brakiem w ich wewnętrznym systemie informatycznym numeru konta bankowego Fundacji.

W interpelacji za pośrednictwem marszałka Sejmu poseł Maciej Małecki pyta ministra Mateusza Szczurka o przyczyny, podstawę prawną oraz o wyciągnięcie konsekwencji wobec takiego działania urzędników. Sprawa bezprawnego blokowania Fundacji Nasza Przyszłość jest co najmniej dziwna – stwierdził poseł Małecki.

– Fundacja Nasza Przyszłość prowadzi bardzo piękne inicjatywy. Zapoznawałem się z tym, na co Fundacja chce przeznaczać ten jeden procent. To patriotyzm, edukowanie dzieci i młodzieży, krzewienie historii Polski – piękne inicjatywy, na które swoją cegiełkę – 1 proc. podatku – mogą dołożyć wszyscy Polacy, każdy, kto chce. Teraz, dziwnym trafem, Fundacja Nasza Przyszłość została przyblokowana w jakichś rejestrach Urzędów Skarbowych. Na te pytania chcę uzyskać odpowiedź. Pytam jeszcze pana Mateusza Szczurka: jakie działania podejmie wobec potencjalnych strat, jakie w tej sytuacji mogła ponieść Fundacja Nasza Przyszłość? – powiedział polityk.

Poseł podkreślił, że sprawa wpisuje się w wyrażaną wcześniej niechęć rządu PO-PSL w stosunku do inicjatyw środowiska Radia Maryja. Przypomniał próbę storpedowania projektu geotermii, stawianie przeszkód w uzyskaniu miejsca na MUX-1 oraz nakładanie wysokich kar na TV Trwam i Radio Maryja.

Rzecznik resortu finansów Wiesława Dróżdż mówi, że  urzędy odmawiając przyjęcia PIT-u z KRS-em Fundacji Nasza Przyszłość działają bezprawnie. To, że nie ma jej w systemie obsługującym urzędy skarbowe dostarczanym przez Ministerstwo Finansów, nie ma żadnego znaczenia.

– Nie ma znaczenia, co figuruje w słowniku, który jest w formie elektronicznej implementowany w systemie informatycznym Urzędów Skarbowych, ponieważ wiążącym dla US jest wykaz organizacji pożytku publicznego, który jest publikowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nie ma takiej możliwości, aby Urząd Skarbowy odmówił przekazania 1 proc. na rzecz organizacji, która widnieje w  wykazie ministerstwa pracy. Wszelkie próby odmowy byłyby nieprawne – powiedziała Wiesława Dróżdż.

Fundacja Nasza Przyszłość zachęca wszystkich, którzy mają problemy ze złożeniem PIT-u ze wskazaniem jednego procenta na fundację o kontakt pod numerem (22)535-64-71.

W sytuacji gdy urzędnik nie będzie chciał przyjąć deklaracji, należy poprosić o interwencję Naczelnika Urzędu Skarbowego, a także skontaktować się z ministerstwem finansów pod numerem 22 – 694-38-52.

Urzędnik powinien też dokonać adnotacji na deklaracji, dlaczego nie chce jej przyjąć.

* * *

Problemy z przekazaniem 1 proc. na Fundację Nasza Przyszłość
O. dr Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja; Lidia Kochanowicz, dyrektor Fundacji Lux Veritatis


Pobierz

Pobierz


TV Trwam News/RIRM

drukuj