Przekaż 1 proc. podatku na rozwój młodzieży

Od początku  roku każdy, rozliczając się z Urzędem Skarbowym, może przeznaczyć 1 proc. swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Jedną z nich jest Fundacja Nasza Przyszłość, która środki z 1 proc. przeznacza m.in. na edukację i patriotyczne wychowanie młodzieży.

Dzięki tym funduszom mogą rozwijać się m.in. studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu; organizowane są warsztaty medialne dla młodzieży oraz wspierany jest teatr studencki „Dobry wieczór”. Z 1 proc. powstał również film o bł. Karolinie Kózkównie pt. „Zerwany kłos”, wyreżyserowany przez absolwenta WSKSiM.

Każdy ma prawo zdecydować, na co zostaną wydane środki z jego 1 proc. podatku – podkreśla Lidia Kochanowicz–Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

– Dobrze wiedzieć, że mamy takie uprawnienie i jesteśmy równoprawnymi obywatelami. Nie tylko ci, którzy pracują, ale także osoby będące na emeryturze lub pobierające rentę – oni również mają prawo i mogą decydować na co zostaną wydane ich środki. Nawet, jeżeli to jest tylko 1 proc. z ich podatku dochodowego, od ich renty czy emerytury, to jest to ważne, że możemy świadomie podjąć decyzję i kogoś wesprzeć. Oczywiście są to niewielkie kwoty. Przykładowo, gdy emerytura wynosi 1000 zł miesięcznie, to 1 proc. podatku z tego tytułu będzie stanowić 6 zł 50 gr. Może to nie jest wiele, ale to też „aż” 6 zł 50 gr. Jeśli wiele osób przekaże ten swój 1 proc., to z tego uzbiera się znaczna kwota, którą będziemy mogli spożytkować na ważny dla nas cel – zaznacza Lidia Kochanowicz-Mańk.

Aby wspomóc organizację pożytku publicznego wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT wpisać numer KRS i wyliczoną wcześniej kwotę 1 proc. podatku.

Na stronach m.in. Fundacji Lux Veritatis czy Fundacji Nasza Przyszłość jest zamieszczony specjalny program, który pomoże rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Termin rozliczenia się z fiskusem upływa w tym roku 2 maja.

Czytaj także: Lidia Kochanowicz-Mańk: Fundacja Nasza Przyszłość wychowuje młodych w duchu narodowym, patriotycznym i chrześcijańskim

RIRM

drukuj