PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] S. Mazurek: Do roku 2020 gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu w odpadach komunalnych

Większość surowców, które segregujemy w naszych domach, powinna trafić z powrotem do recyklingu. (…) Co istotne, do roku 2020 – to wynika już z polskiego prawa – gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu w odpadach komunalnych, więc to jest duże wyzwanie, które stoi przed samorządami – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

Sławomir Mazurek zwrócił uwagę, że gospodarka obiegu zamkniętego to wielkie wyzwanie i model gospodarczy, do którego dążymy, który zakłada dojście do sytuacji, w której nie ma odpadów.

– Większość surowców, które segregujemy w naszych domach, powinna trafić z powrotem do recyklingu. Tutaj samorządy nie muszą tego przekazywać do tzw. regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, tylko te odpady powinny trafić do recyklera i w ten sposób obniżać koszty gospodarki odpadami w gminie. Co istotne, do roku 2020 – to wynika już z polskiego prawa – gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu w odpadach komunalnych, więc to jest duże wyzwanie, które stoi przed samorządami – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Samorządy w swoich działaniach posiłkują się wojewódzkimi planami gospodarki odpadami, które ustalają marszałkowie województw – wyjaśnił wiceminister środowiska.

– Kilka lat temu marszałkowie przyjęli pewne złożenia, opierając się na bilansie i bilansując ilość odpadów, ilość instalacji. Ten obszar gospodarki odpadami podlega też zmianom polegającym na walce z mafią śmieciową, na walce z szarą strefą. Tutaj prowadzimy konsekwentne działania, które będą zmierzać do tego, że więcej pieniędzy pojawi się w gospodarce odpadami, ale to także wyzwania, które dotyczą tego, co dzieje się w UE, czyli wyzwanie dotyczące redukcji użycia plastiku w całej gospodarce – akcentował wiceszef resortu.

Kolejnym wyzwaniem jest walka m.in. z nielegalnymi składowiskami odpadów oraz pożarami takich miejsc. Aby temu przeciwdziałać, zwiększono rolę Inspekcji Ochrony Środowiska, ale ważna jest również rola mieszkańców w zgłaszaniu takich procederów – wskazał Sławomir Mazurek.

– Inspekcja Ochrony Środowiska jest teraz służbą 24-godzinną, pełnione są dyżury. (…) Oczywiście kluczowa jest komunikacja z mieszkańcami. Bardzo ważne są też samorządy na tym poziomie, także obszarze gospodarki odpadami. Generalnie [ten obszar] jest w rękach samorządów, ale od strony regulacyjnej staramy się samorządom pomagać. Mieszkańcy mogą zgłaszać tego typu zjawiska. Często też są porzucane odpady, szczególnie na granicy miast, więc można tego typu patologie czy tego typu miejsca zgłaszać straży miejskiej – podkreślił.

Ważnym narzędziem, które pomoże w racjonalnym prowadzeniu gospodarki odpadami, jest przeniesienie ciężaru kosztów na wprowadzającego produkty – tłumaczył wiceminister środowiska.

– Są to producenci, podmioty, które wprowadzają produkty w opakowaniach. Służy do tego mechanizm, który po części istnieje już w polskim systemie, ale jeszcze nie w pełnym zakresie – to rozszerzona odpowiedzialność producenta, dzięki czemu producenci będą w większym stopniu finansować szczególnie odpady opakowaniowe. (…) To pomoże nam w najbliższej przyszłości wzmocnić to, co nazywa się gospodarką odpadami, ten system, który służy do tego, abyśmy unieszkodliwiali odpady, ma też pomóc zmienić model biznesowy, który zakłada jak największą konsumpcję, jak najkrótszy cykl życia produktu – ocenił gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z wiceministrem Sławomirem Mazurkiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl