fot. PAP/Adam Warżawa

,,Dar Młodzieży” zakończył rejs dookoła świata w gdyńskim porcie

,,Dar Młodzieży” odwiedził dwadzieścia dwa porty w osiemnastu państwach świata. W czwartek Rejs Niepodległości został oficjalnie zakończony w porcie w Gdyni. Telewizja Trwam towarzyszyła uczestnikom wyprawy, była obecna na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, a także  na odcinku Londyn-Gdynia.

10 miesięcy rejsu dookoła świata, główny cel – Światowe Dni Młodzieży w Panamie, a także promocja naszego kraju w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ten rejs miał na celu uczczenie historii Polski i przypomnienie całemu światu jaką rolę pełnimy – zaznaczył Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Rejs skierowany był do młodzieży, której przewodziła profesjonalna załoga.

Było to ogromne wydarzenie w sensie logistycznym, technicznym i finansowym. Uniwersytet Morski był odpowiedzialny za szkolenie młodzieży, utrzymanie dobrego stanu technicznego statku, zaopatrzenie i kompetentną załogę – mówił prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Po szkoleniu młodzież mogła wypłynąć w rejs. Olga płynęła na odcinku z Teneryfy do Kapsztadu.

Byłam w wachcie, której przedział dyżurów był od godziny 00.00 do 4.00. To intensywny czas pracy w środku nocy, ale to praca, która nauczyła mnie: mobilizacji wewnętrznej, dyscypliny oraz pokory – powiedziała Olga, laureatka konkursu.

Przygoda związana z Rejsem Niepodległości dobiegła końca. ,,Dar Młodzieży” dobił do portu w Gdyni.

Panie komendancie, szanowna załogo, wszyscy uczestnicy Rejsu Niepodległości, witam was w Polsce, witamy was w Ojczyźnie i w Gdyni – mówił Marek Gróbarczyk.

List do zgromadzonych skierował Andrzej Duda, prezydent Polski. Odczytał go Wojciech Kolarski, prezydencki minister.

Pielęgnowanie zbiorowej pamięci i honorowanie zasług bohaterów polskiej wolności, służy bowiem umacnianiu w nas: patriotyzmu, dumy z dokonań minionych pokoleń i własnych oraz wiary w swoje siły, talenty, umiejętności i potencjał – czytał Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Słowa premiera Mateusza Morawieckigo odczytał wojewoda pomorski.

Ten rejs pokazał światu jaka jest Polska: dumna ze swej historii, świadoma swego potencjału, ambitna i odważna. Piękna jak żaglowiec pod biało-czerwoną banderą – odczytał list od premier RP Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Nie zabrakło także słów od marszałków Sejmu i Senatu. List skierował także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, który przypomniał inny wielki rejs.

Mieliście też państwo sposobność poczuć się spadkobiercami waszych starszych kolegów, którzy 85 lat temu w 15. lecie Polski odrodzonej popłynęli dookoła świata na ,,Darze Pomorza”, poprzedniku ,,Daru Młodzieży” –  napisał prezes PiS.

Uczestnicy Rejsu Niepodległości pokazali co to znaczy być Polakiem i, że warto być z tego dumnym. To przesłanie jakie płynące ze słów Zbigniewa Sulatyckiego, kapitana Żeglugi Wielkiej.

To co pokazaliście, że warto być Polakiem, niech roznosi się po całym naszym kraju. Szanujmy się nawzajem tak, jak wyście pokazali ten szacunek światu – wskazał Zbigniew Sulatycki.

Minister Marek Gróbarczyk ogłosił w czwartek program budowy nowego żaglowca, który zastąpi ,,Dar Młodzieży”.

Ogłaszam wielki konkurs narodowy na wybór nazwy dla nowego żaglowca. Chciałbym żebyśmy wszyscy w tym przedsięwzięciu uczestniczyli – poinformował minister.

Uczestnicy rejsu oraz ci, którzy witali w czwartek załogę „Daru Młodzieży” wspólną modlitwą dziękowali Bogu za bezpieczny rejs.

Największa odpowiedzialność ciążyła na liderach. Dziękujemy Wam panowie komendanci za to, że utrzymaliście stateczność i nie doprowadziliście do przechyłu statku – mówił ks. Edward Pracz CSsR, kapelan Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Czwartkowe uroczystości to także piknik morski, pokaz sztucznych ogni i uroczysta gala z okazji zakończenia Rejsu Niepodległości.

TV Trwam News/RIRM


[Galeria] Zakończenie Rejsu Niepodległości – fot PAP/Adam Warżawa

drukuj