Watykan: Minister M. Gróbarczyk zaprosił Ojca Świętego do odwiedzenia „Daru Młodzieży”  

Ojciec Święty Franciszek otrzymał specjalne zaproszenie do odwiedzenia „Daru Młodzieży”, który przypłynie na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Złożył je dzisiaj w Watykanie minister Marek Gróbarczyk. Szefowi resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej towarzyszyli uczestnicy Rejsu Niepodległości.  

Dziś na Placu św. Piotra w Watykanie wielka radość i nadzieja, że już za pół roku, w styczniu, w Panamie, Ojciec Święty Franciszek odwiedzi polski żaglowiec „Dar Młodzieży”.

To właśnie w Panamie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. To główny punkt polskiego Rejsu Niepodległości.

– Ojciec Święty był szczęśliwy, że taka inicjatywa została zorganizowana, że tak dużo młodych ludzi płynie na spotkanie z nim, że ktoś odpowiedział na apel „ruszcie się sprzed telewizora” i my ruszyliśmy się – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybyli także uczestnicy rejsu.

– Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich, a szczególnie przedstawicieli młodych, którzy na statku „Dar Młodzieży” opływają świat, aby dotrzeć na Światowe Dni Młodzieży w styczniu przyszłego roku w Panamie – mówił Ojciec Święty.

Wszyscy mają nadzieję, że papież Franciszek pojawi się na polskim żaglowcu.

– Przyjechaliśmy po to, żeby go zachęcić i wszyscy, całym sercem wierzymy w to, ze Ojciec Święty odwiedzi nas i wejdzie na pokład „Daru Młodzieży” w Panamie – zaznaczył Dawid, uczestnik rejsu.

Obecnie opiekę duchowa na statku zapewniają ojcowie pallotyni – podkreślił prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl ks. Jerzy Limanówka, współorganizator Rejsu Niepodległości.

– Na każdym etapie jest kapelan, który jest wśród młodzieży, odprawia Msze święte, organizuje spotkania, przygotowuje młodzież na spotkanie z Ojcem Świętym w Panamie podczas ŚDM – mówił ks. Jerzy Limanówka.

Na pamiątkę tego historycznego wydarzenia papież Franciszek otrzymał także prezent.

– W zasadzie najważniejsze, co udało nam się przekazać, to replika „Daru Młodzieży”. Ta wspaniała kopia, którą przekazaliśmy na pamiątkę, chyba na wieczna pamiątkę Stolicy Apostolskiej i tego, co obecnie dzieje się w Polsce, tego, co dzieje się przede wszystkim na morzu, na „Darze Młodzieży” – podkreślił minister Marek Gróbarczyk.  

Zarówno rejs dookoła świata, jak i spotkanie z Ojcem Świętym, to dla uczestników podróży wyjątkowe przeżycie.

– Jestem absolutnie zachwycona. Nie podejrzewałam, że coś takiego spotka mnie w moim życiu. Sam wyjazd był miłą niespodzianką i myślę, że zapamiętam to na całe życie – oceniła Magdalena, uczestniczka rejsu „Darem Młodzieży”.   

Ojciec Święty Franciszek wręczył polskiej delegacji na koniec spotkania pamiątkowe różańce.

Rejs dookoła świata „Daru Młodzieży” to okazja nie tylko do uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale to także okazja do promocji naszego kraju i naszej historii. Dzisiaj dotarła ona do Ojca Świętego Franciszka.


Galeria:

Konrad Janik/TV Trwam News/RIRM

drukuj