fot. PAP/EPA

D. Trump zapowiada dekret, który przerwie oddzielanie dzieci od rodzin

Rodziny nielegalnych imigrantów będą przetrzymywane w USA razem; prezydent Donald Trump zapowiedział dzisiaj, że podpisze rozporządzenie wykonawcze, na mocy którego dzieci nie będą już oddzielane od rodziców na amerykańskiej granicy.

„Chcemy trzymać rodziny razem. To bardzo ważne. Podpiszę coś za chwilę, co to załatwi” – oznajmił prezydent podczas spotkania z przedstawicielami Kongresu.

Zapowiedział, że podpisze stosowne rozporządzenie jeszcze dzisiaj.

Korekta do przepisów imigracyjnych, jaką wprowadzi rozporządzenie wykonawcze, nie zakończy jego polityki „zero tolerancji” wobec nielegalnych przybyszy do Stanów Zjednoczonych – zastrzegł Donald Trump.

Według zmodyfikowanych przepisów rodziny z dziećmi będą objęte procedurami imigracyjnymi przed innymi migrantami – powiedział agencji Reutera przedstawiciel administracji Donalda Trumpa.

Według danych resortu bezpieczeństwa narodowego 2,3 tys. dzieci zostało oddzielonych od rodziców od 5 maja do 9 czerwca wśród migrantów, którzy starają się przez Meksyk dostać do USA. Większość dzieci pochodzi z Gwatemali, Salwadoru i Hondurasu.

Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że „Stany Zjednoczone nie staną się obozem dla migrantów i nie będą aresztem dla uchodźców”.

PAP/RIRM

drukuj