PAP/Jacek Bednarczyk

Min. M. Gróbarczyk: Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion zł dla służby zdrowia

Port Szczecin-Świnoujście przekaże milion złotych dla szczecińskiej służby zdrowia – poinformował dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Jak podał na Twitterze szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, pieniądze zostaną przekazane na walkę z epidemią koronawirusa.

„Trzymajmy się i #zostanwdomu” – zaapelował minister we wpisie.

Formalne decyzje związane z przekazaniem pieniędzy na rzecz szczecińskich szpitali mają być podjęte w środę – przekazała rzecznik Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Monika Woźniak-Lewandowska.

Pieniądze zostaną przekazane na zakup sprzętu niezbędnego do funkcjonowania placówek; trafią najprawdopodobniej do dwóch szczecińskich szpitali.

W związku z sytuacją epidemiologiczną, trzy szpitale w Szczecinie wystosowały prośby o wsparcie finansowe. O datki zaapelował szpital wojewódzki, obecnie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny, gdzie hospitalizowani są pacjenci ze zdiagnozowanym koronawirusem.

„Szpital posiada ponad 900 łóżek i najwspanialszy na świecie zespół, który z wielką determinacją i oddaniem realizuje misję opieki nad pacjentami województwa zachodniopomorskiego. W konfrontacji z dużą liczbą zakażonych pacjentów, których spodziewany się w najbliższym czasie, te dwa gigantyczne filary mogą okazać się niewystarczające. Potrzebujemy dużo materiałów, środków i sprzętu” – przekazał rzecznik placówki Mateusz Iżakowski. Dodał, że otrzymane pieniądze pozwoliłyby na zakup m.in. respiratorów, kardiomonitorów, materaców przeciwodleżynowych i urządzeń do dezynfekcji powietrza.

Wsparcia potrzebują także dwa szpitale kliniczne Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Szpital pracuje obecnie w szczególnych warunkach i to, co w normalnych warunkach byłoby zapasem na wiele, wiele tygodni czy miesięcy, może okazać się niewystarczające” – wskazała w informacji prasowej rzecznik Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie Bogna Bartkiewicz.

W apelu dyrekcji podkreślono, że potrzebne są zarówno środki ochrony, zestawy do prowadzenia pacjentów w intensywnej terapii, ale też – z uwagi na wprowadzony w szpitalu zakaz odwiedzin – drobne zestawy produktów dla pacjentów.

Z podobną prośbą o darowizny zwróciła się do instytucji oferujących pomoc dyrekcja szczecińskiego szpitala klinicznego nr 1.

PAP

drukuj