św. Jan Paweł II patronem woj. kujawsko-pomorskiego

Stolica Apostolska zatwierdziła swoim dekretem św. Jana Pawła II patronem województwa kujawsko-pomorskiego – ogłosił biskup toruński, ks. bp Andrzej Suski podczas uroczystej części sesji sejmiku. 

Ks. bp Andrzej Suski podkreślił, że „Poważne instytucje poważnie traktują się wzajemnie”.

„Papież rodem z Polski jest wzorem do naśladowania nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie – nikt nie może kwestionować jego myślenia i wartościowania. Cieszę się, że istniała możliwość wybranemu na sposób świecki patronowi nadać wymiar kościelny” – mówił ks. bp Suski.

Swoje zadowolenie wyraziły władze województwa i radni.

„Wnioskowaliśmy w ubiegłym roku przez naszego biskupa do Watykanu o to, żeby papież-Polak został oficjalnym patronem regionu. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tak się stało, a także nieco zdziwieni szybkością odpowiedzi. Jesteśmy związani, jako województwo, z Janem Pawłem II i jego nauczaniem bardzo mocno. To osoba wyjątkowa nie tylko dla osób wierzących, ale i niewierzących” – powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Decyzję o ustanowieniu św. Jana Pawła II patronem województwa podjęły jego władze 6 czerwca 2016 r. Teraz zatwierdziły ją najwyższe władze kościelne.

Pozytywne stanowisko sejmiku zostało przyjęte przez aklamację.

„Jan Paweł II patronuje światu, w którym człowiek konstruktywnie szuka spełnienia swoich słusznych nadziei nigdy <<przeciw drugiemu>>, ale zawsze <<z drugim>>; w którym warunki życia społecznego i gospodarczego kształtuje prawda o człowieku, choćby wymagała wiele wysiłku; w którym priorytetem jest takie układanie wzajemnych relacji, aby umożliwiały wszystkim mieszkańcom <<słuszny rozwój>>” – czytamy w stanowisku radnych sejmiku.

To dla nas wielkie zobowiązanie – podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Przemysław Przybylski, radny sejmiku kujawsko-pomorskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Przede wszystkim, żebyśmy żyli zasadami, których Papież nauczał i również dzięki tym zasadom pokazywali, w jaki sposób trzeba i można prowadzić życie samorządowe na Kujawach i Pomorzu. Jest to o tyle ważne, że Papież trzy razy był na tej ziemi, również miał spotkanie ze światem nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i zostawił nam określone dziedzictwo  kultury chrześcijańskiej, kultury europejskiej oparte na prawie rzymskim, kulturze helleńskiej i dekalogu. W dobie błędu antropologicznego, odchodzenia od tych wartości, trzeba nie tylko przypominać i zachwycać się tym, co nauczał Jan Paweł II, ale przede wszystkim realizować to w życiu –  zaznaczył radny.

Święto województwa pod patronatem św. Jana Pawła II obchodzone będzie 7 kwietnia – na pamiątkę pielgrzymek papieskich i spotkań z wiernymi w regionie, które miały miejsce dwukrotnie tego dnia – we Włocławku w 1991 roku oraz w Bydgoszczy i Toruniu w 1999 r.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl