Australia: tysiące ewakuowanych przed nadejściem cyklonu Debbie

Tysiące ludzi zostało ewakuowanych w stanie Queensland, na północy Australii, przed nadejściem cyklonu Debbie. Władze twierdzą, że będzie to najpotężniejszy huragan w regionie w ostatnich latach.

Debbie od kilku dni formuje się u wybrzeży stanu Queensland i jutro ma dotrzeć do lądu jako cyklon czwartej kategorii. Według meteorologów, prędkość wiatru w porywach może sięgać nawet 300 km/h.

Władze ostrzegają mieszkańców przed ryzykiem związanym z cyklonem, najsilniejszym od 2011 r., kiedy to Yasi zniszczył domy, kurorty i plony na północy stanu Queensland.

Widzimy już gwałtowne wiatry sięgające do 100 km/h w pobliżu rejonu Whitsunday oraz Proserpine. Wichury w ciągu dnia będą jeszcze gorsze. Stąd mój głośny apel do rodzin – na obszarach, gdzie wiatry są coraz silniejsze, musicie zachować ostrożność. Nie wychodźcie na zewnątrz. Pozostańcie w bezpiecznym miejscu, w domu z rodziną i przyjaciółmi – apeluje Annastacia Palaszczuk, premier Queensland.

Dotychczas 3,5 tys. ludzi ewakuowano z nisko położonych miejscowości, ok. 100 km na południe od miasta Townsville, skąd wyruszają wycieczki na Wielką Rafę Koralową. Ewakuację zaleca się też mieszkańcom Bowen.

Zamknięto ok. 100 szkół w regionie i lotnisko w Townsville. Nie działają niektóre porty i kopalnie węgla. W związku z informacjami, że niektórzy mieszkańcy odmawiają opuszczenia domów, szefowa lokalnego rządu wezwała mieszkańców do przestrzegania nakazu ewakuacji.

Jeśli policja skontaktuje się z tobą lub zrobi to lokalny zespół ds. zarządzania katastrofami, musisz posłuchać porady eksperta – wskazuje Annastacia Palaszczuk.

TV Trwam News/RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl