fot. Mazur/episkopat.pl

Msza św. rozpoczęła narodową pielgrzymkę Polaków do Rzymu

Msza św. w papieskiej bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie zainaugurowała w czwartek narodową pielgrzymkę Polaków. Do Wiecznego Miasta przybyło kilka tysięcy pielgrzymów wraz z kilkudziesięcioma polskimi biskupami i ponad 250 kapłanami.

Pielgrzymka, zorganizowana w związku z Rokiem Świętym, jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka w Polsce w lipcu i za 1050 lat obecności chrześcijaństwa w naszym kraju.

Mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore przewodniczył metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski, a w koncelebrze było wielu polskich biskupów.

Wiernych ze wszystkich polskich diecezji powitał przewodniczący Konferencji Episkopatu ks. abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu ks. abp Jędraszewski przywołał przypadającą w tym roku 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Z Rzymu popłynęły do dalekiego kraju nad Wartą i Wisłą dwie fundamentalne prawdy: o Krzyżu Pana naszego Jezusa Chrystusa i o Jego Przenajświętszej Matce, Maryi Pannie – mówił.

Wskazywał: „dla polskiego narodu pełnia czasów wybiła w 966 roku”.

Zwrócił uwagę na wymowę obrazu Jana Matejki przedstawiającego Chrzest Polski. Jak podkreślił, „Mieszko I w prawej ręce dzierży miecz, a lewą wspiera się o krzyż”.

„Wskazuje przez to, że siła jego narodu i potęga jego państwa, które rodziły się wraz z przyjęciem przez niego wiary chrześcijańskiej, płyną z Chrystusowego krzyża. Równocześnie zobowiązuje się do tego, że zarówno on, jak i jego następcy będą tego krzyża bronić – zawsze i ponad wszystko” – dodał metropolita łódzki.

Przedstawił polskim pielgrzymom historię bazyliki Matki Bożej Większej; mówił m.in., że sufit świątyni zdobiony jest złotem, które Krzysztof Kolumb przywiózł z Ameryki.

Ks. abp Jędraszewski zaznaczył, że kult Matki Bożej rozszerzył się na całe zachodnie chrześcijaństwo ze Wzgórza Eskwilińskiego, na którym stoi bazylika.

Możemy również powiedzieć, że niezwykle bogate teologiczne treści zawarte w naszej starodawnej pieśni maryjnej Bogurodzica, która przez kilka wieków była także hymnem Polski, zawdzięczamy Bazylice Santa Maria Maggiore – dodał.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu powiedział, że „ukoronowaniem i szczytem obecności polskiej pobożności maryjnej w Rzymie stał się pontyfikat świętego Jana Pawła II Wielkiego”.

Wskazał na znaczenie znajdującej się tam ikony Salus Populi Romani, „Ocalenie ludu rzymskiego”, której autorstwo starodawna tradycja przypisuje świętemu Łukaszowi.

Obraz ten wielokrotnie noszono ulicami Rzymu w chwilach zagrożeń, nieszczęść i epidemii – podkreślił.

Kaznodzieja przypomniał, że wiele razy modlił się przed nim Jan Paweł II, a papież Franciszek przybywa do tej bazyliki przed każdą swą podróżą i po jej zakończeniu.

Metropolita łódzki przytoczył słowa modlitwy Jana Pawła II do Maryi za Polskę, jaką odmówił na zakończenie swej ostatniej wizyty w ojczyźnie w sierpniu 2002 roku. Znalazły się w niej słowa: „Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych. Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę. Wyrzucanym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową. Rodzinom daj miłość, która pozwala przetrwać wszelkie trudności”.

Rano grupa polskich biskupów z przewodniczącym KEP ks. abp. Stanisławem Gądeckim odprawiła Mszę św. przy grobie Jana Pawła II w bazylice świętego Piotra.

W piątek po południu pielgrzymi zgromadzą się na Mszy św. w bazylice świętego Jana na Lateranie, którą odprawi prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

W sobotę rano uczestnicy pielgrzymki wezmą udział w specjalnej audiencji generalnej papieża Franciszka, jaka dodatkowo odbywa się raz w miesiącu w Roku Świętym. Oczekiwani na niej są przedstawiciele władz RP.

Po południu Mszę św. w bazylice świętego Pawła za Murami odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.

W niedzielę w południe wierni wezmą udział w spotkaniu z papieżem na modlitwie Anioł Pański. Następnie zgromadzą się w bazylice świętego Piotra na Mszy św., której przewodniczyć będzie kardynał Zenon Grocholewski. Zakończy ona narodową pielgrzymkę.

Także w niedzielę prymas Polski ks. abp Wojciech Polak przewodniczyć będzie Mszy św. w bazylice św. Bartłomieja na wyspie Tiberina na Tybrze. Znajdują się tam relikwie wielu polskich świętych i błogosławionych m.in. patrona Polski św. Wojciecha, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Karoliny Kózkówny i bł. Jerzego Popiełuszki. Jak wyjaśniła archidiecezja gnieźnieńska, z której pielgrzymi przybędą na tę Mszę  św., będzie to kontynuacja modlitwy w intencji uchodźców, jaka wcześniej odbyła się w polskich diecezjach.

PAP/RIRM

drukuj