fot. facebook.com

Komisja Watykańska będzie wizytować Kraków

Do Krakowa przybędzie dziś Komisja Watykańska, która przygotowuje wizytę papieża Franciszka w Polsce. Ma to miejsce dzień po zaprezentowaniu opinii ekspertów rządowych i służb na temat przedłożonego 15 maja raportu,dotyczącego zabezpieczenia miejsc związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak powiedział, że możliwe zagrożenia, stwierdzone w czasie przygotowań, w chwili obecnej są zażegnane.

Główny problem stanowiła zbyt mała liczba dróg ewakuacyjnych z Campusu Misericordiae w Brzegach koło Wieliczki, gdzie planowane są czuwania modlitewne i Msza św. kończąca ŚDM. Ten problem rozwiąże wojsko, budując trzy mosty polowe.

Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak powiedział, że w celu wyeliminowania wszelkiego ryzyka została powołana specjalna grupa robocza.

– Ta grupa od samego początku, analizując potencjalne zagrożenia, wypracowuje rekomendacje, które są sukcesywnie przekazywane organizatorom. Po to, aby łatwiej było przeciwdziałać tym wszystkim negatywnym elementom, które są dostrzegane i aby skutecznie przeprowadzić tę piękną skądinąd uroczystość – podkreślił Marek Kubiak.

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca w Krakowie. Od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział Ojciec Święty. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

RIRM

drukuj