fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Zrównoważony budżet nie jest czymś, co wzięło się z dnia na dzień

Nie jest to coś, co wzięło się z dnia na dzień. W kwietniu 2019 roku Rada Ministrów przyjęła tzw. wieloletni plan finansowy państwa na lata 2019-2022. W jego ramach była również mowa o ustawie budżetowej na 2020 rok. Finanse państwa zostały ustabilizowane. Dochody były bardzo wyraźnie zabezpieczone dochodami podatkowymi, jak i pozapodatkowymi – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista Sławomir Horbaczewski, odnosząc się do kwestii budżetu na 2020 rok.

W parlamencie trwa debata na temat budżetu. Rząd podkreśla, że to budżet zrównoważony, w którym nie ma deficytu.

– Bardzo istotną rzeczą jest to, że polska gospodarka, a więc również stan finansów publicznych, w konsekwencji budżet, o którym mówimy, jest w bardzo dobrym stanie, co przyznają wszyscy ekonomiści. Jest wyraźnie lepszy niż przeciętnie w całym okresie transformacji. Wzrasta PKB, inwestycje publiczne, płaca przeciętna i minimalna. Bardzo istotną częścią tej gospodarki jest budżet państwa, czyli zbiór wszystkich tych dochodów państwa, które służą realizacji powinności państwa – wskazał Sławomir Horbaczewski.

Zrównoważony budżet to sytuacja, która po 1989 roku nie miała jeszcze miejsca.

– Te dochody, które były bardzo stabilne w latach 2009-2015 od 2015 roku bardzo wyraźnie wzrastają. Wcześniej było to około 274 mld złotych rocznie do 289 mld złotych, w tym były też spadki, na przykład do 250 mld złotych w 2010 roku. Aktualnie rokrocznie następuje regularny wzrost o około 20 mld złotych rocznie. Po drugiej stronie są wydatki budżetu państwa, czyli koszty, które poniesie państwo. Sytuacja, która się wytworzyła, umożliwia systematyczne równoważenie budżetu – podkreślił ekonomista.

– Nie jest to coś, co wzięło się z dnia na dzień. W kwietniu 2019 roku Rada Ministrów przyjęła tzw. wieloletni plan finansowy państwa na lata 2019-2022. W jego ramach była również mowa o ustawie budżetowej na 2020 rok. Finanse państwa zostały ustabilizowane. Dochody były bardzo wyraźnie zabezpieczone dochodami podatkowymi, jak i poza podatkowymi – dodał gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę ze Sławomirem Horbaczewskim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl