fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] R. Czarnecki o stanowisku Komisji Europejskiej ws. unijnego limitu cen gazu: Okazało się, że narracja Berlina w tej sprawie, a także niemieckiej przewodniczącej KE idzie na przekór interesom krajów członkowskich Unii

To państwa członkowskie stanęły na wysokości zadania i reagują w interesie swoich obywateli, a Komisja Europejska zachowuje się jakby żyła w bańce mydlanej. Tymczasem rzeczywistość energetyczna skrzeczy. Jest to największy problem w energetyce europejskiej od dekad, od kryzysu związanego z ropą w latach 70. Tutaj trzeba reagować wspólnie i  szybko –  podkreślił europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Ryszard Czarnecki, w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

15 krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zwróciło się do Komisji Europejskiej o wprowadzenie limitu na ceny hurtowe gazu.

Państwa członkowskie Unii postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce i narzucić pewne propozycje, które mogą być pomocne dla naszych obywateli, przed którymi stoi wyzwanie związane z zimą i pewnymi niewiadomymi z tym związanymi – mówił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

Jak na razie trudno przewidzieć, jaka będzie postawa Komisji.

Formalnie Komisja Europejska z racji tego, że mamy teraz do czynienia z arogancją Brukseli na wielu płaszczyznach, może się odwrócić tyłem.  Natomiast w wymiarze politycznym bardzo ciężko jest zlekceważyć głos piętnastu państw. Tylko trzech krajów brakuje do 2/3 więc to jest bardzo poważna siła. W  piętnastce są kraje tzw. dawnej EWG i kraje z nowej Unii. To pokazuje, że to jest poważny problem nie regionalny, tylko wszecheuropejski. To państwa członkowskie stanęły na wysokości zadania i reagują w interesie swoich obywateli, a Komisja Europejska zachowuje się jakby żyła w bańce mydlanej. Tymczasem rzeczywistość energetyczna skrzeczy. Jest to największy problem w energetyce europejskiej od dekad, od kryzysu związanego z ropą w latach 70. Tutaj trzeba reagować wspólnie i  szybko – podkreślał gość „ Aktualności dnia”.

Pod dokumentem, oprócz Polski, podpisały się m.in. Belgia, Francja, Włochy, Przeciwko temu rozwiązaniu wystąpiły m.in. Niemcy.

Okazało się, że narracja Berlina w tej sprawie, a także niemieckiej przewodniczącej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, idzie na przekór interesom krajów członkowskich Unii.  Bardzo się cieszę z obecności Paryża, bo to jest takie trochę pęknięcie w starej Unii – zaznaczył polityk.

W Brukseli odbędzie się dziś nadzwyczajne posiedzenie ministrów ds. energii państw Unii Europejskiej. Spróbują oni uzgodnić działania, które mają doprowadzić do obniżenia cen energii dla konsumentów.

Całą rozmowę z Ryszardem Czarneckim, w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl