fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] R. Czarnecki: Europa musi kierować się zasadami, które wskazywał św. Jan Paweł II oraz ojcowie założyciele

Wybory 26 maja są bardzo ważne w kontekście powrotu do zasad, które przyświecały ojcom założycielom Zjednoczonej Europy (…). Św. Jan Paweł II bardzo dużo mówił o jedności europejskiej, ale zawsze przy tym podkreślał kontekst chrześcijaństwa – powiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja europoseł Ryszard Czarnecki.

Patrząc na sytuację w Niemczech, gdzie zatrzymano 10 osób planujących zamach terrorystyczny [więcej tutaj], to w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego kolejny punkt do rozważenia przez ,,nowych brukselskich polityków”.

– Te wybory są bardzo ważne, ponieważ, po pierwsze, duża część polskiego ustawodawstwa oraz innych krajów Unii Europejskiej decyduje się w tej chwili w Brukseli oraz w Strasburgu. Po drugie, najbliższy Parlament Europejski będzie rozstrzygał o nowym średnim budżecie unijnym. Chodzi o to, aby dla Polski był jak największy, a jest to istotne, ponieważ najbliższy budżet unijny będzie ostatnim, kiedy Polska otrzyma więcej pieniędzy w Brukseli. Po 2028 roku nasz kraj będzie więcej wpłacał do kasy w Brukseli niż brał – podkreślił Ryszard Czarnecki.

 W wyborach ważne jest, aby nie zapominać o chrześcijańskich wartościach i budowaniu Europy na chrześcijaństwie.

– Najbliższe wybory są ważne w kontekście powrotu do tych zasad, które przyświecały ojcom założycielom Zjednoczonej Europy, ludziom związanym z Kościołem katolickim, obrońcom życia, takim jak Robert Schuman. Oczywiście gospodarka jest bardzo istotna, ale i wartości są ważne, dlatego Parlament Europejski powinien pamiętać, że Europa budowała swoją tożsamość na chrześcijaństwie i te wartości dalej są aktualne – zaznaczył europoseł.

Istotne są wyniki wyborów w różnych krajach Unii Europejskiej. Widać, że coraz więcej stawia na Europę ojczyzn oraz narodów.

– Zwracam uwagę na wyniki wyborów w wielu krajach: we Włoszech, Austrii, Czechach, na Węgrzech, w Polsce, w jakiejś mierze również w Holandii, po części we Francji. Te wybory pokazują, że coraz więcej jest Europejczyków, którzy chcą Europy ojczyzn. Mam nadzieję, że te wybory 26 maja – w Dzień Matki – spowodują, że będziemy żyli w takiej Unii Europejskiej, która będzie szanować wartości, które były i są znaczące dla naszych pradziadków, dziadków oraz rodziców. Ważne, aby były to wartości dobre dla naszych dzieci i wnuków. Warto podkreślić, że św. Jan Paweł II bardzo dużo mówił o jedności europejskiej, ale zawsze podkreślał kontekst chrześcijaństwa – nie wolno o tym zapominać. Ci, którzy powołują się na św. Jana Pawła II, a nie mówią o kontekście chrześcijańskich tradycji i wartości w pewnym sensie fałszują przesłanie papieża Polaka – wskazał rozmówca portalu Radia Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl