Rodzina księcia metropolity kard. Adama Stefana Sapiehy z wizytą w Domu Rodzinnym Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach odwiedzili w poniedziałek książęta Stefan i Aleksander Sapiehowie, najstarsi żyjący krewni księcia – biskupa krakowskiego kard. Adama Stefana Sapiehy.

Potomkowie Władysława Leona Sapiehy, brata kardynała, zwiedzili wystawę stałą, której część poświęcona jest kardynałowi Sapiesze. Na zakończenie wizyty otrzymali od dyrektora muzeum, ks. Jacka Pietruszki, pamiątkowe dyplomy z fragmentem wspomnień Jana Pawła II, który w książce „Dar i Tajemnica” opisał rolę księcia metropolity w swoim powołaniu.

„W całej naszej formacji i przygotowaniu do kapłaństwa w szczególny sposób zaznaczyła się <<wielka postać Księcia Metropolity>>, późniejszego Kardynała Adama Stefana Sapiehy, którego wspominam ze wzruszeniem i wdzięcznością. (…) Metropolita Krakowski został powołany do kolegium kardynalskiego zaraz po zakończeniu wojny, w wieku stosunkowo późnym. Całe społeczeństwo przyjęło tę nominację jako wyraz uznania dla tego wielkiego człowieka, który podczas okupacji był właściwie jedynym przedstawicielem narodu, wyrażającym jego godność w sposób przejrzysty dla wszystkich” – brzmi fragment wspomnień.

Gościom towarzyszył pan Jacek Zygmunt – przyjaciel rodziny Sapiehów i ich pełnomocnik w Polsce.

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach /RIRM

drukuj