fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krasnodębski o Ustawie 447: Nie tędy droga; nie pod adresem Polski można kierować swoje żale

Musimy pracować cały czas nad świadomością i wiedzą historyczną niektórych kongresmenów i senatorów USA. (…) Musimy przekazywać dosyć stanowczo nasze stanowisko i wiedzę historyczną. Myślę, że im intensywniejsze są nasze kontakty, tym bardziej się ta wiedza pogłębia i wszyscy zaczynają rozumieć, że to nie tędy droga i nie pod tym adresem można kierować swoje żale – wskazał europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Profesor Zdzisław Krasnodębski odniósł się do pierwszych wzmianek ze strony amerykańskiej, jakoby Polski nie dotyczyła Ustawa 447.

– Myślę, że rzeczywiście to jest bardzo dobra wiadomość. Musimy pracować cały czas nad świadomością i wiedzą historyczną innych. Musimy sobie też zdawać sprawę, że czasami niektórzy kongresmeni czy senatorowie w USA są pod pewnym naciskiem różnych lobby, stąd też padają czasami takie słowa, które wydają nam się krzywdzące. Czasami one wynikają po prostu z niewiedzy. Często teraz na spotkaniach, które mam z wyborcami, pada o to pytanie. Jest takie zaniepokojenie. Myślę, że nie ma powodu do tego zaniepokojenia, bo stanowisko władz w tej sprawie jest bardzo jasne – powiedział gość Radia Maryja.

Pracujemy nad tym, żeby uświadomić naszych partnerów zagranicznych, że tego rodzaju sugestie są niesprawiedliwe – stwierdził prof. Krasnodębski.

– One obrażają Polaków. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pretensje finansowe, powinien zwracać się do sprawców i ich spadkobierców, a to nie jest adres Polski. Relacje ze Stanami Zjednoczonymi są dla nas niezwykle ważne, bo Stany Zjednoczone gwarantują nam bezpieczeństwo. Dlatego musimy tutaj postępować dyplomatycznie, szanując też ich wrażliwość, ale musimy przekazywać dosyć stanowczo nasze stanowisko i wiedzę historyczną. Myślę, że im intensywniejsze są nasze kontakty, tym bardziej się ta wiedza pogłębia i wszyscy zaczynają rozumieć, że to nie tędy droga i nie pod tym adresem można kierować swoje żale – mówił gość „Aktualności dnia”.

Prof. Zdzisław Krasnodębski zwrócił uwagę, że zbrodnia Holocaustu była w Niemczech zbrodnią państwową.

– To była zbrodnia państwowa, państwowo zorganizowana, w której uczestniczyły firmy, które ciągle jeszcze działają, w której uczestniczyła cała elita tego społeczeństwa niemieckiego. Nie ulega wątpliwości to, że ta zbrodnia wyróżnia się na tle innych masakr, których przecież w historii nie brakowało. Ona była systematycznie ugruntowana, uzasadniana naukowo i wspierana przez państwo. To nie był spontaniczny wynik jakiegoś konfliktu etnicznego, tylko miało to zupełnie inny charakter – podsumował profesor.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Zdzisława Krasnodębskiego można odsłuchać odsłuchać [tutaj]. 

RIRM

drukuj