fot. twitter.com

Rząd podbija stawkę w dyskusji o służbie zdrowia

Rząd chce przeznaczyć w tym roku sto miliardów złotych na leczenie. Zwiększone nakłady na służbę zdrowia miałyby przyczynić się do poprawienia świadczonych usług. Wkrótce projekt zmian trafi do Sejmu.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wzrost nakładów na leczenie pacjentów. Resort obiecuje sto miliardów złotych jeszcze w tym roku. W tygodniu do Sejmu trafi propozycja zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

– To nie jest hipotetyczne sto miliardów, to jest konkretne sto miliardów, tu i teraz – podkreślał Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Wzrost nakładów na służbę zdrowia obiecuje także Koalicja Europejska.

– Mówiliśmy o konieczności profilaktyki, o inwestycji w profilaktykę, o inwestycje w sprzęt medyczny, ale też o inwestycje w ludzi, w lekarzy, w pielęgniarki, w personel medyczny – mówił Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej.

Jednak przez lata rządów koalicji PO-PSL poziom wynagrodzenia dla służby zdrowia pozostawiał wiele do życzenia – wskazywał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Kiedyś co trzecia pielęgniarka nie chciała pracować w zawodzie. W 2018 roku ten zawód wreszcie stał się atrakcyjny znowu dla młodych adeptek i wszystkie absolwentki odebrały prawo wykonywania zawodu – akcentował.

W ostatnich latach rząd inwestował w kadry, sprzęt i poprawę świadczonych usług. Od pierwszego października wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe mają z kolei działać według ujednoliconych zasad. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na kolejne zmiany.

– Choćby na dalsze skracanie kolejek, na nielimitowane świadczenia, na finansowanie tych świadczeń, gdzie mamy szansę naprawdę poprawić dostęp, na zwiększenie dostępności i oczywiście na zwiększenie w ogóle wycen w całym systemie – podkreślał Łukasz Szumowski.

Opozycja zapowiada natomiast powszechne szczepienia, opiekę senioralną, czy centra onkologiczne. Takich miałoby powstać w Polsce szesnaście.

– To jest wielki program i wielki projekt, który podejmujemy dzisiaj, będziemy o to walczyć – akcentował Grzegorz Schetyna.

Rzecz w tym, że takie rozwiązania już istnieją – wskazywał minister Szumowski.

– Te centra od kilku lat są i działają. Natomiast my idziemy dalej. Chcemy, żeby te centra współpracowały z lokalnymi szpitalami, żeby narodowa sieć onkologiczna dostarczyła dobrą, jednolitą jakość diagnostyki i terapii dla pacjentów w całym kraju. Niezależnie, gdzie kto mieszka, jaki ma kod pocztowy – mówił minister zdrowia.

Łukasz Szumowski zaapelował jednocześnie do opozycji, by poparła w Sejmie projekt zmiany planu finansowego NFZ.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl