fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Wpisywanie do polskiej konstytucji wszelkich podległości strukturom obcym czy zewnętrznym może być niebezpieczne

Wpisywanie do polskiej konstytucji wszelkich podległości strukturom obcym czy zewnętrznym może być niebezpieczneostrzega prof. Wiesław Wysocki, historyk. Wykładowca akademicki odniósł w ten sposób w programie „Polski punkt widzenia” na natnie TV Trwam do pomysłów wpisania do naszej ustawy zasadniczej obecności Polski w UE. 

Prezydent Polski Andrzej Duda podczas wystąpienia z okazji święta Konstytucji 3 maja zaproponował dyskusję na temat tego, czy powinniśmy wprowadzić m.in. taki zapis. Prof. Wiesław Wysocki uważa, że jest to propozycja do dyskusji. Z zasady jest on jednak przeciwny takiemu rozwiązaniu.

Nie mamy wpływu. Gdybyśmy rządzili Europą, to być może warto byłoby wpisać, że Polska panuje nad Europą, bo to przynosiłby interesowi państwa pewną korzyść. Natomiast dzisiaj, kiedy możemy być poddani pewnym presjom, różnym manipulacjom, to trzeba bardzo ostrożnie odnosić się do takich pomysłów. Trzeba przede wszystkim myśleć, że konstytucja jest zbiorem praw dla naszego społeczeństwa, dla narodu – mówił prof. Wysocki.

Wcześniej z propozycją wpisania członkostwa Polski w UE wyszło Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeszcze z inną propozycją wyszedł wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy Jarosław Gowin. Polityk chce wpisania do konstytucji rozdziału porządkującego relacje z UE.

RIRM

drukuj