fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki: Hucpa pod Radiem Maryja to uderzenie w każdego z członków Rodziny Radia Maryja

Prof. Janusz Kawecki z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zwrócił się do Prokuratora Generalnego oraz I Prezes Sądu Najwyższego ws. dotyczącej bluźnierczych manifestacji przed siedzibą Radia Maryja w Toruniu. Jak wskazał w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, taka hucpa jest uderzeniem w każdego z nas, każdego z członków Rodziny Radia Maryja.

Feministki, środowiska lewackie i LGBT po raz drugi manifestowały wczoraj w tym miejscu. Szydzono z katolickich wartości i symboli. Padło także wiele haseł wymierzonych w osobę o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja. Hucpa odbyła się po raz kolejny, ponieważ sąd uchylił zakaz manifestacji wydany przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

W zawiązku z tą sprawą prof. Janusz Kawecki w liście domaga się podjęcia działań przez Zbigniewa Ziobrę. Chce, by Prokurator Generalny objął swoim nadzorem działania toruńskiej prokuratury w sprawie m.in. ubiegłorocznej hucpy.

Prof. Janusz Kawecki apeluje też do Małgorzaty Gersdorf, by przypomniała sędziom z Torunia, aby w podobnych sprawach brali pod uwagę wcześniejsze zachowanie uczestników manifestacji.

Jest to uderzenie w każdego z nas, każdego z członków Rodziny Radia Maryja. Dlatego uważam, że jest to sprawa bardzo dużej wagi. Powinna być ona objęta nadzorem ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a także pouczeniem sędziów ze strony Sądu Najwyższego. Stąd list otwarty do tych dwóch organów – wskazuje Janusz Kawecki.

Wcześniej wniosek do Prokuratora Generalnego ws. znieważania o. Tadeusza Rydzyka przez osoby uczestniczące we wczorajszej hucpie złożył Komitet Obrony przed Sektami i Przemocą. Więcej o tym można przeczytać [tutaj].

Całość listu otwartego poniżej.

List otwarty
do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf
oraz
do Prokuratora Generalnego, Ministra Sprawiedliwości
Zbigniewa Ziobro

W dniu 3 maja 2019 roku w Toruniu przed siedzibą Radia |Maryja odbyła się  hucpa kilkudziesięciu osób pod nazwą: „Na drugi koniec Tęczy z Ojcem Tadeuszem. Chryja 2.” Zorganizowały ją środowiska lewackie (wśród nich występujące pod nazwą: Toruński Strajk Kobiet) z flagami LGBT. Zebrani przebierańcy szydzili z katolickich wartości i symboli, znieważali Ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, kapłana i duszpasterza, wielce zasłuzonego w budowaniu ładu moralnego w Polsce.

Podobną, bezczelną prowokację zorganizowało to samo środowisko w ubiegłym roku. Wówczas Poseł Anna Sobecka zgłosiła to do Prokuratury w Toruniu, która bada sprawę juz od roku. Z powodu tego zgłoszenia Pani Poseł została w tegorocznej hucpie równiez poddana bezczelnemu znieważeniu.

Przed zorganizowaniem tegorocznej prowokacji organizatorzy nie uzyskali zgody  Prezydenta Torunia oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Pomimo tego oraz wiedzy o przebiegu ubiegłorocznej hucpy Sąd Okręgowy w Toruniu uchylił obydwie decyzje władz (samorządowej i wykonawczej) i tym samym kolejny raz zezwolił na szydzenie z katolickich wartości i symboli, bezczelne naruszanie godnosci Kapłana. Łatwo zauważyć, że celem głównym tego typu prowokacji było uderzenie w godność Kapłana. Ta zaś jest (por. art. 30 Konstytucji RP) nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych. Nie muszę tu chyba przypominać, że Konstytucja RP wywowdzi nasze prawa z trzech fundamentalnych wartości: godności, wolnosci i równosci. Godność jest z tych najważniejsza. Przysługuje każdemu, ale naruszenie jej wobec Kapłana powoduje, iż uderza to w wypełnianie przez Kapłana posługi duszpasterskiej. Uderza tym samym we wszystkich, którzy z tej posługi korzystają. Również we mnie!

Dlatego niniejszym listem występuję do Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego aby objął swoim osobistym nadzorem prowadzoną przez Prokuraturę w Toruniu sprawę zgłoszeną przez Poseł Annę Sobecką a dotyczącą prowokacji zorganizowanej przed siedzibą Radia Maryja w obiegłym roku i spowodował uwzględnienie w tym badaniu również hucpy tegorocznej.

Dlatego też występuję do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, aby w ramach swego nadzoru przypomniała sędziom, w szczególnosci zaś sędziom Sądu Okręgowego w Toruniu, iż ferując wyroki w sprawach podobnych do tu opisanej powinni uwzględniać również wiedzę o zachowaniach wnioskodawców w przeszłosci, aby nie doprowadzać do prowokacji stanowiących kolejne naruszanie prawa.

Z zestawienia kolejnych decyzji podejmowanych w opisanej tu sprawie widać wyraźnie, że władza samorządowa i wykonawcza uwzględniały w swoich postanowieniach zachowania organizatorów hucpy w przeszłosci. Władza sądownicza zaś albo z potrzeby takiego uwzględnienia jeszcze nie zdaje sobie sprawy, albo zezwalając decyduje się na kolejną  prowokację. Wydaje się więc, że potrzebne jest przypomnienie o tym ze strony Sądu Najwyższego.

Z nadzieją, że niniejsze wystapienie zostanie właściwie odczytane pozostaję z wyrazami należnego poważania

                                                                                      prof. Janusz |Kawecki
członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Kraków, dnia 4 maja 2019 roku

RIRM

drukuj