fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki o „Cudzie nad Wisłą”: Polska wypełniła swoje chrześcijańskie obowiązki, bo stanęła przeciwko bezbożnej nawale

Rosjanie chcieli przenieść rewolucję do kraju o wiele bardziej uprzemysłowionego, z silną klasą robotniczą, zrewoltowanego – Niemiec nie trzeba było specjalnie ekscytować rewolucją, bo tam wszystko wrzało. Rosjanie liczyli, że tam osadzą jądro rewolucji i stamtąd dopiero będą szli na Paryż, Londyn czy Rzym. Polska wypełniła swoje chrześcijańskie obowiązki, bo stanęła przeciwko bezbożnej nawale – podkreślał prof. Wiesław Wysocki w sobotnim wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam. Historyk opowiadał o znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy.

15 sierpnia obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej – „Cudu nad Wisłą”. Była to bitwa, która miała ogromne znaczenie w przebiegu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Polskie wojska zatrzymały wówczas Armię Czerwoną zmierzającą do Warszawy. [czytaj więcej]

W sobotę w wielu polskich miastach świętowano zwycięstwo Polaków nad bolszewikami. Tego dnia obchodziliśmy także Święto Wojska Polskiego. [czytaj więcej

Prof. Wiesław Wysocki na antenie TV Trwam opowiadał o znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy.

– Rosjanie chcieli przenieść rewolucję do kraju o wiele bardziej uprzemysłowionego, z silną klasą robotniczą, zrewoltowanego – Niemiec nie trzeba było specjalnie ekscytować rewolucją, bo tam wszystko wrzało. Rosjanie liczyli, że tam osadzą jądro rewolucji i stamtąd dopiero będą szli na Paryż, Londyn czy Rzym. Polska wypełniła swoje chrześcijańskie obowiązki, bo stanęła przeciwko bezbożnej nawale – podkreślał historyk.

Gość TV Trwam nawiązał do konferencji w Spa z 1920 roku, w której wziął udział polski premier Władysław Grabski. Polityk w trakcie spotkania prosił o pośrednictwo państw zachodnich w negocjacjach z bolszewikami. Uzyskał zgodę w zamian za znaczne ustępstwa ze strony polskiej.

– Władysław Grabski był właściwie bliski zdrady narodowej. My go znamy jako reformatora walutowego i za to go cenimy, ale jednocześnie w Spa zachował się fatalnie – nie wierzył w możliwości państwa polskiego, zgodził się na rozbrojenie armii, na granice na Bugu, na oddanie pod kontrolę linii kolejowej. To byłoby państwo sezonowe, które w ciągu paru miesięcy sąsiedzi – żarłoczni Niemcy i Rosjanie – na pewno by zjedli – zauważył prof. Wiesław Wysocki.

15 sierpnia 1920 roku jest często określany mianem „Cudu nad Wisłą”. Dla ówczesnego społeczeństwa z legendą Bitwy Warszawskiej związany był ks. Ignacy Skorupka, którego śmierć stała się symbolem bohaterstwa i poświęcenia za Ojczyznę. [czytaj więcej]

– 14 sierpnia bolszewicy dokonali wyłomu w rejonie Leśniakowizny i Ossowa. Tam ze swoim niedużym oddziałem był ksiądz Ignacy Skorupka, który zginął już w pierwszym ataku. Ta śmierć zelektryzowała wszystkich, bo informacja zaczęła krążyć, ale wraz z tym krążyły przepowiednie czy słowa z kazania księdza Ignacego, który mówił, że 15 sierpnia przyjdzie zwycięstwo; że Pan Bóg powoła takiego człowieka, który uratuje Polskę. 15 sierpnia nastąpiła zdecydowana wyrwa w drugim miejscu, o wiele ważniejszym – w Radzyminie, który był punktem węzłowym – opowiedział gość TV Trwam.

Historyk zwrócił uwagę na ogromną zasługę wielu polskich duchownych w wojnie polsko-bolszewickiej, którzy mobilizowali mężczyzn w parafiach, aby szli na front i walczyli za Ojczyznę.

– W każdej miejscowości zaczynano od nabożeństwa dziękczynnego. To była pewnego rodzaju elektryzacja społeczeństwa. (…) Armia ochotnicza była oczkiem w głowie Episkopatu, duchowieństwa. Ogłaszano zbiórki i pieniądze przeznaczano na specjalny fundusz. W każdej parafii był komitet wspierający tych, którzy są na wojnie i ich rodziny. Zaangażowanie Kościoła w tym okresie było maksymalne – mówił wykładowca UKSW.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl