fot. isp-modzelewski.pl

[TYLKO U NAS] Prof. W. Modzelewski: Nie przedstawiajmy naszego państwa, że jesteśmy państwem skorumpowanym, gdzie wszystko jest na sprzedaż

Nie przedstawiajmy naszego państwa, że jesteśmy państwem skorumpowanym, gdzie wszystko jest na sprzedaż, że mamy do czynienia ze złą twarzą państwa słabego, bo na pewno dobrze by było, żeby było dużo silniejsze i lepiej sprawne. Mamy do czynienia ze zjawiskami, z którymi nie zawsze umiemy walczyć – podkreślał prof. Witold Modzelewski, prawnik i ekonomista, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Polska w ostatnich latach staje w obliczu wielu afer finansowych, które są bardzo niebezpieczne dla naszej gospodarki.

– W państwie, w którym władza rządząca ma do swojej dyspozycji ogromne środki; w państwie, które w dodatku jest państwem inwestującym, wydającym pieniądze publiczne, a takimi są państwa Unii Europejskiej, zawsze pojawi się pokusa nadużyć najróżniejszego rodzaju. (…) Nie przedstawiajmy naszego państwa, że jesteśmy państwem skorumpowanym, gdzie wszystko jest na sprzedaż, że mamy do czynienia ze złą twarzą państwa słabego, bo na pewno dobrze by było, żeby było dużo silniejsze i lepiej sprawne. Mamy do czynienia ze zjawiskami, z którymi nie zawsze umiemy walczyć – powiedział prof. Witold Modzelewski.

Burmistrz warszawskiej dzielnicy Włochy Artur W. został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej. Sytuacja ta negatywnie wpływa na wizerunek miasta stołecznego Warszawy, a także kraju.

– W momencie, kiedy do takiej sytuacji dochodzi, to już przekroczyliśmy granicę klęski. Wizerunkowo jest to fatalne. Kiedy już takie zjawisko nastąpiło i sprawność państwa polega na tym, że je wykrywa, co jest bardzo dobre, to wszyscy oczekujemy, żeby zło było wykryte, a następnie osądzone. Państwo, które jest nie tylko państwem na dorobku, ale rozwijającym się; które przestało być państwem biedy, a zaczęło być państwem kroczącym do dobrobytu powszechnego, to jest państwo, w którym się rządzi dużo trudniej. Coraz więcej będzie tego rodzaju pokus, bo pieniędzy też jest coraz więcej – wskazał ekonomista.

Aby zapobiec korupcji, potrzebna jest działalność prewencyjna mediów, a także służb specjalnych – zauważył prof. Witold Modzelewski.

– Potrzebna jest nam prewencja, prewencja bardzo skomplikowana, nie zawsze jawna. Tu media będą odgrywały główną rolę, czyli one będą patrzeć na ręce, a także te niejawne działające służby, które będą wiedziały, co się dzieje za tzw. zamkniętymi drzwiami – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Coraz częściej mówi się o oligarchizacji życia politycznego w Polsce, która skupia się głównie na zagranicznym kapitale.

– My wychodzimy z problemu tej oligarchizacji. Myśmy mieli inną oligarchizację, taką niewidoczną, nazwaną zagranicznymi inwestorami czy ochroną zagranicznych inwestycji, co brzmi bardzo konstruktywnie, a za tym się kryły powiązania określonych grup politycznych z kapitałem zagranicznym, zwłaszcza z tym korporacyjnym, który po prostu chciał tu zarabiać i załatwiał sobie rękami naszych polityków dla siebie przywileje. (…) Demokracja daje szansę, że ważniejszy będzie wyborca niż tzw. lobbysta zagranicznego inwestora –  mówił ekonomista.  

Całą rozmowę z prof. Witoldem Modzelewskim można odsłuchać [tutaj]. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl