[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Zagrożeniem dla prawidłowego wychowania dziecka w rodzinie są jej rozpady i zastępowanie życia rodzinnego zabawkami

Z racji słabości i rozbicia rodziny dziecko nie może otrzymywać tego, co mu się słusznie należy, czyli możliwość edukacji i wychowania. Dziecko otrzymuje za to trochę świecidełek i zabawek, różnego rodzaju gadżetów, które zajmują mu czas i wypełniają pustkę życia – podkreślił w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski, filozof, rektor Akademii Zamojskiej.

Filozof zauważył w swoim felietonie, że zagrożeniem dla prawidłowego wychowania dziecka w rodzinie są jej rozpady i zastępowanie zabawkami życia rodzinnego.

Z racji słabości i rozbicia rodziny dziecko nie może otrzymywać tego, co mu się słusznie należy, czyli możliwość edukacji i wychowania. Dziecko otrzymuje za to trochę świecidełek i zabawek, różnego rodzaju gadżetów, które zajmują mu czas i wypełniają pustkę życia – podkreślił prof. Paweł Skrzydlewski.

Wskazał również, że bez edukacji i wychowania rodzinnego, wiele dzieci traci szansę na szczęśliwe życie.

Dzieci nie potrafią właściwie służyć innym ludziom i odnaleźć swojej drogi życiowej. Nie umieją także właściwie korzystać z dobrodziejstwa szkoły, a potem uniwersytetu i nie potrafią bogacić się kulturą. Skutkuje to tym, że w życiu ludzkim nie ma właściwych decyzji i działań, są jedynie emocjonalne poruszenia i postawy. One jednak nie przynoszą szczęścia i nie powodują dobrego życia – zauważył filozof.

Prof. Paweł Skrzydlewski podkreśla też, że Europa dąży do tego, aby wychowawcami dzieci nie byli już rodzice, tylko państwo.

Dzieci nie są już zatem dziećmi swych rodziców, ale stają się własnością urzędniczego państwa, które stara się uczynić z nich wszystko, co zapragnie – wskazał felietonista.

Jak zauważa prof. Paweł Skrzydlewski, w historii były już momenty, w których próbowano przerzucić misję wychowania człowieka na państwo. Zakładano, że organizacje państwowe i niepaństwowe są w stanie lepiej zastąpić rodzinę.

Przykładem są tu nie tylko bolszewicka Rosja, ale także narodowosocjalistyczne Niemcy. Efektem ich działania były liczne zbrodnie i nieszczęścia, których dokonywali ludzie ukształtowani bez rodziny, ale w oparciu o ideologię państwową – podkreślił filozof.

Prof. Paweł Skrzydlewski zwrócił uwagę, że dziś potrzeba wzmocnienia roli edukacji i wychowania człowieka w rodzinie, a nie przerzucania tej misji na państwo.

Im mocniejsza będzie rodzina, im pełniej będzie realizować swoją misję edukacji i wychowanie, tym silniejsze będzie państwo i nasza kultura narodowa, tym doskonalszy będzie sam człowiek – zaznaczył.

Felieton może odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl