[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Ratunkiem dla każdej społeczności tracącej swe siły witalne jest powrót do właściwej jedności

Ratunkiem dla każdej społeczności tracącej swe siły witalne jest powrót do właściwej jedności, a ta w przypadku każdej społeczności wymaga istnienia i działania dla właściwego celu. Jedność rodziny, narodu i państwa nie jest osiągalna przez wdrażanie nowych planów, koncepcji, idei, przez wyrównywanie szans wszystkich we wszystkim, ale przez autentyczne działanie dla właściwego celu. Cel daje jedność wspólnocie. Gdzie go nie ma, nie ma wspólnoty – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski, filozof z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, w felietonie z cyklu „Spróbuj Pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Prof. Paweł Skrzydlewski odniósł się do pojęcia jedności jako do podstawy do bytowania.

– Jedność jest wielkim dobrem wszystkiego, co jest na tym świecie. Bez uszanowania prawa jedności nie ma bytowania czegokolwiek. Jedność jest także dobrem naszych rodzin, wspólnoty narodowej i państwowej, a także Kościoła. Z doświadczenia wiemy, że nie jest łatwo ją zachować i umacniać, bo w każdym z nas jest obecny zaczyn zła. On skłania nas do niszczenia jedności i podziałów, które kończą się nie tylko utratą własnej tożsamości, ale w ogóle istnienia – rozpoczął filozof z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Felietonista wytłumaczył, czym jest zaczyn zła.

– Jak wyjaśniał święty Tomasz z Akwinu, prawo to jest w istocie rzeczy naszej zgubną skłonnością do niewłaściwej miłości siebie, rzeczy zewnętrznych oraz przyjemności, które pojawiają się w życiu seksualnym. Tam, gdzie prawo to zdobywa władzę nad człowiekiem, znika wszelka jedność, a w jej miejsce pojawiają się antagonizmy, sprzeczności, walka, podziały, wreszcie nienawiść i ostatecznie utrata własnej tożsamości i bytu. Pojawia się śmierć – mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

– To, co w sobie jest wewnętrznie skłócone, nie może trwać, rozwijać się i umacniać swojego bytu. By jednak jedność swą, naszych rodzin, społeczności zachować, musimy ją właściwie rozumieć. Ogrom nieszczęść spowodowanych brakiem jedności jest niezliczony, dlatego każdy z nas stoi przed zadaniem nie tylko jednoczenia i umacniania własnej jedności, ale także odrzucania wszystkiego, co szkodzi jedności w ogóle – dodał.

Aby jedność była rozwijana, konieczne jest jej właściwe wytłumaczenie, rozumienie i wcielanie w życie.

– Czy jest ona efektem zrównania wszystkich do jednej formy życia, postaci? Czy jedność to skutek prostoty i niepodzielności? Metafizyka uczy, że wszystko – oprócz Pana Boga – jest złożone i ma części. Jedność, jaką mają rzeczy tego świata, więc także ludzie, rodziny nie polega na niezłożoności, ale właśnie na bogactwie i złożoności, które stanowią zborną całość. Jedność rodziny nie wymaga tego, by tata był jak mama, a dziecko jak rodzice. Wszyscy bowiem byliby sobie równi we wszystkim. Nie jest to możliwe, zaś próby zrównania taty z dzieckiem i dziecka z tatą, kobiety z mężczyzną nie tylko są niebezpieczne, ale także niemożliwe i bardzo szkodliwe – powiedział gość Radia Maryja.

– Być na miarę tego, czym się jest i istnieć na miarę swojej istoty to prawo jedności, zasada bytowania, która nie tylko daje szansę na zachowanie swej tożsamości, ale także na trwanie czegokolwiek. Ratunkiem dla każdej społeczności tracącej swe siły witalne jest powrót do właściwej jedności, a ta w przypadku każdej społeczności wymaga istnienia i działania dla właściwego celu. Jedność rodziny, narodu i państwa nie jest osiągalna przez wdrażanie nowych planów, koncepcji, idei, przez wyrównywanie szans wszystkich we wszystkim, ale przez autentyczne działanie dla właściwego celu. Cel daje jedność wspólnocie. Gdzie go nie ma, nie ma wspólnoty – podsumował prof. Paweł Skrzydlewski.

Cały felieton prof. Pawła Skrzydlewskiego z cyklu „Spróbuj Pomyśleć” jest dostępny [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl