fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Prof. Marcin Wiącek wyraźnie deklaruje, że będzie bronił praw człowieka, nie kierując się żadną ideologią czy partyjną interpretacją. Mam nadzieję, że należycie rozumie godność

Rzecznik Praw Obywatelskich musi być człowiekiem wolnym, ale przede wszystkim wiernym uprawnieniom. Mam nadzieję, że ten główny cel będzie realizowany przez nowego Rzecznika. Słuchałem różnych wypowiedzi prof. Marcina Wiącka i cieszy mnie, że odwołuje się on do godności człowieka. Mam nadzieję, że należycie tą godność rozumie, jest bowiem prawnikiem, konstytucjonalistą. Jest szansa na to, że ta godność będzie należycie pojmowana i nie będzie to zwichrowanie w stylu postmodernistycznym, LGBT czy innym równie niebezpiecznym – zwrócił uwagę prof. Paweł Skrzydlewski, filozof z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich, zgłoszonego przez kluby: Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści, Lewica, Prawo i Sprawiedliwość oraz koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy. W czwartek Sejm na pochylić się nad jego kandydaturą.

Prof. Paweł Skrzydlewski przypomniał, że Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży niezbywalnych uprawnień.

– Okazuje się, że w życiu publicznym te uprawnienia mogą być na wiele sposobów bezczeszczone, łamane. Istnieje ogromna potrzeba ochrony tychże uprawnień. W naszej konstytucji przeczytamy, że źródłem wszelkich praw obywatelskich jest przyrodzona i niezbywalna godność człowieka, która to godność ma walor nienaruszalności; trzeba ją szanować na wiele sposobów w życiu publicznym. Różne działania społeczne (polityczne, ekonomiczne) mogą zagrażać uprawnieniom obywatelskim, uprawnieniom człowieka, które nabywamy na podstawie mocy przyrodzonej godności. Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest człowiekiem, który w państwie polskim jest odpowiedzialny za zmiany w prawie. On działa zawsze na mocy prawa. W ciągu roku do RPO wpływa ponad 70 tys. różnego rodzaju skarg, próśb, wołań o pomoc. Życie społeczne jest dzisiaj przedmiotem różnego rodzaju nacisków i ideologizacji, a w ramach tego łamane są prawa człowieka. Trzeba tych praw strzec, aby nasze życie społeczne nie przerodziło się w cywilizację śmierci – powiedział filozof.

Wydaje się, że osoba obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich – Adama Bodnara – jest przeciwieństwem opisanych powyżej cech RPO.

– Rzecznik Praw Obywatelskich musi być człowiekiem, który czyta nie tylko prawo stanowione, ale także uprawnienia, jakie człowiek posiada na mocy bycia człowiekiem. Okazuje się, że na skutek form zideologizowania, przyporządkowania swojej działalności partyjnym interesom – pewnych uprawnień ludzkich można nie widzieć. Co więcej, można atakować człowieka, organizacje społeczne za obronę tychże praw, jeśli jest się człowiekiem zideologizowanym – wskazał rozmówca.

Prof. Marcin Wiącek wyraźnie deklaruje, że będzie bronił praw człowieka i praw obywatelskich, nie kierując się żadną ideologią czy partyjną interpretacją. Gość „Aktualności dnia” wyraził nadzieję, że zostanie wybrany na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Rzecznik musi być człowiekiem wolnym, ale przede wszystkim wiernym uprawnieniom. Mam nadzieję, że ten główny cel będzie realizowany przez nowego Rzecznika (…). Słuchałem różnych wypowiedzi tego kandydata i cieszy mnie, że odwołuje się on do godności człowieka. Mam nadzieję, że należycie tą godność rozumie, jest bowiem prawnikiem, konstytucjonalistą. Jest szansa na to, że ta godność będzie należycie pojmowana i nie będzie to zwichrowanie w stylu postmodernistycznym, LGBT czy innym równie niebezpiecznym – zaznaczył filozof.

15 lipca stanowisko RPO ma opuścić Adam Bodnar. To konsekwencja wyroku TK, który w kwietniu orzekł, że przepis ustawy o RPO, który pozwala na pełnienie przez rzecznika obowiązków po upływie 5-letniej kadencji, do czasu powołania następcy, jest niekonstytucyjny. Przepis straci moc obowiązującą 15 lipca. Jak wskazał TK, do tego czasu parlament powinien uchwalić zmianę przepisów, która dostosuje ustawę o RPO do wyroku.

Cała rozmowa z prof. Pawłem Skrzydlewskim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj