fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. P. Jaroszyński: Religia stanowi serce człowieczeństwa, bo odnosi nas do źródła i ostatecznego celu naszego życia

Religia stanowi serce człowieczeństwa, bo odnosi nas do źródła i ostatecznego celu naszego życia, czyli do Boga. Wobec zagrożeń, jakie się pojawiły w stosunku do Kościoła, potrzebny jest głębszy namysł nad tym stanem rzeczy, żeby bronić religii i działać w świetle poznanej prawdy – powiedział prof. Piotr Jaroszyński, filozof z KUL, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

18 listopada 2021 roku odbędzie się międzynarodowy kongres zorganizowany przez Katedrę Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki KUL, Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundację „Klasyczna Szkoła Filozofii im. o. Jacka Woronieckiego” oraz Universitat Abat Oliba CEU z Barcelony. Będzie to XXI Sympozjum z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu na temat „Religia czy ideologia? Spór o miejsce religii w kulturze”. [czytaj więcej] 

– Jest to temat aktualny, choć nie analizowany z tego punktu widzenia. Religia stanowi serce człowieczeństwa, bo odnosi nas do źródła i ostatecznego celu naszego życia, czyli do Boga. Wobec zagrożeń, jakie się pojawiły w stosunku do Kościoła, potrzebny jest głębszy namysł nad tym stanem rzeczy, żeby bronić religii i działać w świetle poznanej prawdy. (…) Jeśli damy sobie odebrać religię, to się zagubimy. Konieczną sprawą jest, żeby zastanowić się nad problemem i bronić religii jako nadprzyrodzonej prawdy, która prowadzi człowieka do zbawienia – zwrócił uwagę prof. Piotr Jaroszyński.

– Musimy odzyskać pewne pole, w którym człowiek prawidłowo się rozwija i prawidłowo rozwijają się społeczeństwa, które potrafią ze sobą współpracować – dodał.

Filozof podkreślił, że sympozja z cyklu Przyszłość Cywilizacji Zachodu „są okazją do tego, żeby głębiej przemyśleć zagadnienia kluczowe dla kultury i cywilizacji”.

– Do tego potrzebni są ludzie nauki. Media tu nie wystarczą, bowiem w pewnych dziedzinach trzeba „siedzieć” dłużej niż przez lata studiów wyższych. To bardzo ciekawa, ale również ważna inicjatywa, która pomaga odnaleźć się w świecie wielu ludziom – powiedział gość Radia Maryja.

Tegoroczne wydarzenie dedykowane jest siostrze prof. Zofii Zdybickiej.

– To forma wdzięczności dla siostry prof. Zofii Zdybickiej, która jest nestorem środowiska filozoficznego na KUL. (…) Poprzez swoje dzieła odgrywała i wciąż odgrywa olbrzymią rolę. Zajmując się filozofią religii i filozofią Boga, dokonała rzeczy niezwykle ważnej. Mianowicie ukazała racjonalne aspekty religii, wiary i samego Boga. To ważna rzecz, zwłaszcza w czasach, kiedy odrzuca się religię w imię ateizmu lub spłyca się ją do poziomu odczuć, zmysłów lub samej tradycji. Chodziło tu jednak o to, by pokazać głębię racjonalną – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

Cała rozmowa z prof. Piotrem Jaroszyńskim dostępna jest [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl